V létě se obvykle zavlažujeme mnohem více a to nejen kvůli tropickým teplotám, ale do našich rozvrhů se dostanou také zahradní party a grilování nebo sezení na zahrádkách oblíbených osvěžoven. Proto teď přinášíme malý seznam oblíbených drinků, které pokud jste ještě neochutnali, doporučujeme vyzkoušet!
APEROL SPRITZ
Téměř fenomén poslední sezony. Krásně sytě oranžový, míchaný hořko-sladký drink pochází z Itálie, kde se postupně vyvinul z běžného vinného střiku, odtud „spritz“. Místo vína se začalo používat šumivé italské prosecco a k dílu sody se následně přimíchal také hořký, citrusový aperitiv Campari. Tímto se stal drink zabarvený do ruda nebo růžova, dle poměru sody a prosecca. Slunečně oranžový likér Aperol pochází z Padovy z roku 1919, značkou Campari Group byl odkoupen v roce 2003 a následně ho začala propagovat jako oficiální APEROL SPRITZ, s jehož masivní kampaní, která právě v Česku probíhá, jste se už určitě setkali v reklamách v tv i na internetu. V krátkém videu přímo navádí k tomu, jak si drink umíchat třemi jednoduchými kroky: do sklenky s ledem (nikoliv drtí) odměříte 3 díly prosecca, 2 díly Aperolu, 1 díl sody a dozdobíte pomerančem. Podává se většinou s černým brčkem.
TIP: Pokud si budete objednávat Spritz v Itálii, nezapomeňte zmínit také druh likéru, který do něj chcete – na výběr krom dvou zmíněných, tedy Aperolu a Campari, máte na výběr ještě Cynar, z nichž každý má svou specifickou hořkost a zabarvení.
CIDER
Česko má ve zvyku probouzet se o něco později, a tak se tenhle alkoholický jablečný mošt dostal do povědomí až poslední léta. Tradice cideru nicméně sahá až do roku 1205, kde se o něm poprvé písemně zmiňují historické prameny v Norfolku. Největší rozmach nápoje se odehrál v devatenáctém století a to i ve světě, kam ho vozili námořníci, kteří se s jeho pomocí chránili před kurdějemi. Cider v Anglii získal svébytné postavení běžnou součástí nabídky v hospodách, kde vám ho načepují přímo ze sudu. Ročně se v celé Velké Británii vypije 500 milionů litrů. Kvašená jablka mohou mít různou sladkost i stupně alkoholu. U průmyslových ciderů ze supermarketu si většinu příliš nevyberete, jsou vesměs všechny doslazované. Když se ale zaměříte na lokální výrobce, můžete vybírat mezi suchým, polosuchým, polosladkým a sladkým. Podle šumivosti se také ukrývají pod různými uzávěry, setkáte se i s klasickým korkovým špuntem jako u šampaňského. Tyto varianty hledejte především v prodejnách s bio potravinami.
BUBBLE TEA
Zábavný nealkoholický, jemně slazený nápoj, jehož základ tvoří zelený čaj (narazíte ale určitě i na variantu s černým čajem) a kuličky z tapioku nebo mořské řasy, které vám při nasátí širokým brčkem příjemně puknou v ústech a vyteče z nich další šťáva, která může a nemusí být ochucená. Nápoj pochází z 80. Let z Tchaj-wanu a postupně se přes Asii a USA rozšířil i do Evropy. Na výběr máte většinou ze dvou základních variant – zelený čaj s mlékem a zelený čaj s ovocnou složkou, která také čaj různorodě obarví. Vychlazený je báječně osvěžující a pokud se dostanete ke kuličkám z tapioku, tak vás také zasytí. Další druhy můžou obsahovat i žvýkací kokosové želé. Nepřeberné množství příchutí nabízí čím dál více prodejců a řetězců a v zimě určitě oceníte
i horkou variantu.
MATÉ
Hit, který pravděpodobně proslavil hipstery nebo opačně, kdo ví. Pochází z Jižní Ameriky a vyrábí se ze zelených listů stromu cesmíny paraguayjské, kterou jako posvátnou uctívají jihoameričtí indiáni kmene Guarani. Je nabuzující, jelikož obsahuje kofein (ovšem nikoliv ten návykový), naše tělo ho uvítá i pro jeho zásobu minerálních látek, vitamínů a antioxidantů. Jelikož navíc v těle vyrovná cukry a podpoří funkci ledvin, stává se i součástí redukčních diet. Pokud ho během dne zařadíte jako pravidelné osvěžovadlo, dokáže prý i zharmonizovat cyklus spánku a bdělého stavu. Navíc oproti kávě nebo energetickým nápojům nezatěžuje žaludek a střeva. Tradičně se podává z buclatých nádobek zvaných Klabasa, které jsou vyráběny z vydlabané tykve, ale k odstání jsou i hliněné, keramické nebo skleněné. Lze ho sehnat sypaný k přípravě domácího nápoje nebo již hotový v lahvích, například jako populární Club Maté, který se k nám dostal z Německa, především z berlínské food scény.
SLÁDKOVA LIMONÁDA
Populární varianta pro ty, co jsou večer za řidiče a nemůžou pít pivo. Není fádní jako nealko pivo a zároveň není tak sladká jako ochucené varianty. Na trhu je krátce, poprvé ji pivovar Staropramen uvedl na trh v roce 2013. Od té doby ji seženete i v plechovkové variantě a do stálé nabídky hospod a restaurací už si také našla cestu. Limonáda se vyrábí z vody, ječného sladu s ječmenem a koncentrátu citronové šťávy. Sice obsahuje cukr, není přeslazená a nasycení CO2 příjemně perlí v ústech. Neobsahuje žádné konzervanty ani umělá barviva. K dostání je také varianta s přírodní jablečnou chutí.
DOMÁCÍ LIMONÁDY
Citronáda, zázvorovka, limonáda bezová, okurková nebo co zahrada či les dá. Malý výčet z ovozelových limonád, které si nejen děláme čím dál častěji doma, ale narážíme na ně už i v nabídce dobrých restaurací či osvěžoven. Provozní si pravděpodobně dokázali spočítat, že co je jednoduché a přírodní a poctivě vyrobené, je dnes velkým tahákem a zároveň nenákladnou položkou menu. Tvorba limonády je navíc rychlá, a pokud šetříte s cukrem, nebo ho rovnou úplně oželíte, je to i zdravý doping a „na nohy stavěč“. Taková je třeba zmiňovaná zázvorovka, kterou když si dáte po náročnějším alkoholovém večeru, můžete po chvíli zase hopsat jako čerstvě narození.
TIP: Nastrouhejte jeden malý výrostek zázvoru, zasypte trochou cukru, oškrabejte kůru z bio citronu, přihoďte snítku máty a vše promačkejte v hmoždíři. Přendejte do mísy, přidejte šťávu ze 3 citronů a zalijte sodovkou. Podle chuti přidejte cukr nebo sodovku. Přelijte přes cedník, zasypte ledem, dozdobte mátou.
Foto: Pixabay.com