Dřevěný nábytek do interiéru stále volí drtivé procento lidí. Aby také ne, dřevo dodává interiéru na útulnosti, působí příjemným hřejivým dojmem a podle mnoha odborníků má příznivý vliv na lidskou psychiku. Krom toho má však velice dlouhou životnost a není náročné na údržbu. I při výběru dřevěného nábytku ale můžete šlápnout vedle.
Kde kupovat kvalitní dřevěný nábytek
Při koupi nábytku je důležité si uvědomit, že se nejedná o spotřební zboží, které po pár letech vyhodíte. Naopak, nábytek je kusem, který můžete dědit z generace na generaci a s přibývajícími roky roste i jeho cena a vzácnost. Pokud se tedy rozhodnete interiér vybavit dřevěným nábytkem a doplňky, zapomeňte na sériovou výrobu a raději si za něj připlaťte u společností, které se zabývají výrobou nábytku na zakázku. U nich totiž máte jistotu, že bude na výrobu použito kvalitní dřevo a výsledný výrobek přežije nejen vás, ale i vaše děti. Výrobou nábytku na zakázku se zaobírá i rodinná společnost PK Interiér. „Pro zákazníky vyrábíme nábytek na zakázku z různých materiálů jako například třešeň, ořech či dub. Krom toho navrhujeme sestavy do ložnice, obývací stěny, komody, knihovny, vinotéky a jiný atypický nábytek,“ říká majitel PK Interiér Pavel Kružík.
Nechcete-li z různých důvodů investovat do nábytku na zakázku, doporučujeme dát přednost menším firmám před velkými řetězci, které sice nabízejí nižší ceny, kvalita ovšem často stojí za zlámanou grešli. Je ovšem nutné dodat, že nábytek na míru již dávno není výsadou bohatých, ale naopak se k němu pro jeho funkčnost a estetičnost uchyluje stále více lidí.
Které dřevo je nejvhodnější
To, z jakého dřeva nábytek vyberete, záleží zejména na tom, co od něj očekáváte a kolik chcete zaplatit. Za jednu z nejhodnotnějších a nejkvalitnějších dřevin se obecně považuje dub. Ten vyniká především výraznou texturou, houževnatostí a tuhostí. Na výrobu nábytku je však vhodné i dřevo ořechové či třešňové. Čím dál větší oblibě se navíc těší i nábytek ze starých masivních trámů, který nejlépe využijete například na výrobu postele, skříně či komod. „I u nábytku ze starých trámů si zákazníci mohou vybrat povrchovou úpravu, barevnost a kování. Pro reálnější představu vypracujeme 3D vizualizaci. Již hotové výrobky si mohou zájemci prohlédnout na naší prodejně v OC Spektrum v pražských Čestlicích,“ dodává Pavel Kružík.
Jak o dřevěný nábytek pečovat
Dřevo má podobné vlastnosti jako lidská pokožka, a tak jednak dýchá a jednak si potřebuje udržovat určité množství vlhkosti, aby nezačalo vysychat nebo praskat. Zcela nevhodná je údržba mokrými utěrkami, nadměrná vlhkost totiž může poškodit vrchní lakovou či lazurovou vrstvu, dřevo nabobtná a rozlepí se veškeré lepené spoje. Zcela se také vyhněte používání všech druhů abrazivních prostředků, které povrch nábytku nenávratně poškrábou. Prach utírejte pouze suchou prachovkou a z čistících prostředků volte takové, které jsou určeny přímo na dřevo.