Dřevěné hračky slaví comeback: Jak je vybírat?

Dřevěné hračky slaví comeback: Jak je vybírat?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Dřevěné hračky jsou již několikátým rokem zpátky na výsluní a pro své potomky je preferují nejen rodiče, kteří si sami během svého dětství s dřevěnými hračkami hráli, ale dětské koutky jimi čím dál častěji vybavují i školky nebo nejrůznější dětské herny. Nejžádanější jsou účelové hračky s čistým designem. Víte ale, jak tyto hračky vybírat?

Bezpečnost především

U dřevěných hraček je nejdůležitější jejich zpracování. Neměly by mít ostré hrany a povrch musí být perfektně opracovaný, aby si děti při hraní nezadřely třísku. „Na výrobu dřevěných hraček se nejčastěji používá masivní dřevo, které se následně opracuje do požadovaného tvaru, a poté se dále různě ošetřuje. Neošetřené dřevo však není úplně vhodné pro nejmenší děti, které běžně okusují vše, co jim přijde pod ruku. Nasává totiž přirozenou vlhkost a poté se v něm mohou množit různé bakterie,“ říká Martin Kraus z české společnosti MAKRA DIDAKTA, která se zabývá výrobou a prodejem vybavení do základních a mateřských škol.

Kraus také upozorňuje na to, že je důležité vybírat hračky, které splňují veškeré podmínky pro jejich prodej. Musí mít atest nebo tzv. prohlášení o shodě.

Lokální výroba

I z výše uvedeného důvodu je bezpečnější vybírat lokální hračky od českých výrobců. „V případě dřevěných hraček určitě nedoporučuji kupovat nejrůznější napodobeniny ze zahraničních portálů. Jednak nikdy nevíte, z čeho byla hračka vyrobena. A jednak nemáte jistotu, že splňuje evropské normy. Tím, že zvolíte českou firmu, zároveň podporujete místní podnikatele,“ vysvětluje Kraus.

Věková kategorie

Hračky ze dřeva možná mohou na první dojem působit jednoduše, i ty ale mají několik úrovní obtížnosti. Zatímco pro velmi malé děti jsou určeny klasická počítadla nebo navlékací hračky, starší děti ocení vyšší míru sofistikovanosti. Velmi oblíbené jsou dřevěné hlavolamy, zvukové hry nebo nejrůznější kreativní destičky, pomocí kterých děti mohou tvořit různé obrazce.

Výhody dřevěných hraček

„Už dávno neplatí, že více znamená automaticky lépe. Dnešní rodiče mají daleko větší povědomí o udržitelnosti a snaží se tento přístup aplikovat i na své děti. Proto jsou dle mého dřevěné hračky tolik oblíbené. Jsou bytelné a oproti plastovým hračkám, které se mohou snadno rozbít, vydrží roky. Zároveň vybízí k fantazii a tvořivosti. Běžně dostupné hračky, které blikají a svítí a dělají bůhvíco, už nedávají příliš prostoru pro fantazii a nenutí děti k vytváření nových myšlenek,“ uzavírá Martin Kraus za společnost MAKRA DIDAKTA.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: