Dluhová spirála. Jak se z ní probojovat a nedlužit?

Dluhová spirála. Jak se z ní probojovat a nedlužit?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Z nakupování na dluh se stal trend i v České republice a zároveň součást moderního životního stylu. S počtem těch, kteří si berou nové a nové půjčky na zajištění lepšího životního standardu, zároveň roste počet těch, kteří se dostávají do problémů se zadlužením. Na dluhy nejlépe zabírá prevence, avšak jak postupovat v případě, že jste se dostali do platební neschopnosti a na krk vám dýchá hned několik věřitelů?

Pojem dluhová past či dluhová spirála slýcháváme často. Vede do ní série špatných rozhodnutí a ocitají se v ní ti, kteří nezvládají splácet půjčené peníze z pravidelných příjmů. Neschopnost dostát svým finančním závazkům pak většinou řeší tím, že si půjčují znovu – za ještě horších podmínek. Tím naskakují nové a nové sankce a dluhová spirála se roztáčí nebezpečnou rychlostí. I když jde o velmi nepříjemnou, existenčně tíživou situaci, cesta z dluhové pasti existuje. Základem je postavit se problémům čelem a finanční tíseň řešit včas. Nečekejte, že se z potíží dostanete přes noc. Dá to kus práce a cesta k oddlužení vede přes dílčí krůčky.

Zjistěte aktuální výši dluhu

Lidé mají často dluhy u mnoha institucí a na některé z nich mohou zapomenout. Pokud máte tolik půjček, že ztrácíte přehled o tom, kolik komu dlužíte, začněte s vytvořením přehledu. Dokud nezjistíte, jaká je aktuální celková výše dluhu, potíže s dluhy nikdy nepřekonáte. Schovávejte si složenky, výpisy a upomínky ke všem úvěrovým produktům, od půjček přes kreditní karty po leasingy a hypotéku. Tak se nejlépe dopátráte konečné výše dluhu. Splácet začněte nejdříve ty splátky, které měly být zaplaceny už dávno. Zrevidujte také své finanční závazky vůči telekomunikačním společnostem, správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a podnikům dodávajícím energie jako plyn, voda a elektřina. Je také možné požádat o výpis z registru dlužníků.

Aktivní komunikace s věřitelem

Pokud víte, že nemáte na zaplacení pravidelné splátky, neprodleně uvědomte protistranu a aktivně navrhněte, jak situaci řešit. Možností je celá řada – můžete požádat o odklad či snížení splátek nebo konsolidaci, která slučuje všechny půjčky do jedné. V žádném případě si nehrajte na mrtvého brouka a nedoufejte, že se dluhy zaplatí samy. Za dobu vaší nečinnosti dramaticky narostou o úroky z prodlení, penále a jiné sankce. Především se snažte zamezit tomu, aby protistrana předala řešení pohledávek třetí straně. S exekutory se už vyjednává mnohem obtížněji, vstřícnost od nich určitě nečekejte. Věřitel bude sám nakloněný individuální domluvě, jak vaši insolvenci řešit, neboť soudní řešení pro něj představuje nemalé náklady.

Hlídejte si útraty

Rodinný rozpočet si přizpůsobte aktuální situaci a po dobu jednoho měsíce sledujte, jaké máte výdaje. Následně si je roztřiďte na nezbytné položky jako výdaje na bydlení, potraviny a dopravu, a pak označte zbytné položky, bez nichž se můžete obejít. Tyto výdaje omezte a ušetřené peníze použijte na zaplacení části dluhu. Prodejte přebytečný majetek, jako například auto, televize či chata, dříve než vám je stejně zabaví exekutoři, a inkasované peníze opět použijte na snížení dluhu.

Obraťte se na dluhovou poradnu

Pokud vám vaše dluhy přerostly přes hlavu, existují specializované dluhové poradny či různé státní a neziskové organizace, které pomáhají lidem ve finančně svízelné situaci. Poradny vám řeknou, jaké existují cesty, poradí s právními úkony, vysvětlí podmínky smluv a poskytnou v případě potřeby i praktickou pomoc.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: