Dekorování v duchu udržitelných Vánoc potěší vaše oko i planetu

Dekorování v duchu udržitelných Vánoc potěší vaše oko i planetu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Blíží se první adventní neděle a to znamená, že nejkouzelnější svátky v roce jsou už skoro za dveřmi. Každá mince má ale dvě strany a odvrácenou stránkou Vánoc je především jejich ekologická stopa v podobě množství odpadu, který se každoročně vyprodukuje. Pojměte letos vánoční výzdobu šetrně vůči životnímu prostředí.

Při tvořivých aktivitách vznikají neopakovatelná díla, kterými si můžete originální vyzdobit váš domov a ještě udělat radost planetě. „Existuje spousta materiálu, z kterého můžete tvořit – většinou se dá nasbírat v přírodě či sehnat doslova za pár korun. Starý textil, papír, přírodniny jako kamínky, šišky, listy nebo písek, korálky, drobné ozdoby, speciální barvy na různé povrchy, to vše je snadno dostupné a finančně nenáročné,“ říká Lenka Pachmanová, která vlastní specializovaný e-shop Koralky-dekorace.cz s kreativními potřebami pro všechny kreativce a milovníky tvoření. V rámci kreativní platformy Idea Creative sdružuje i kamenné obchody v Plzni, Berouně a Kladně.

Dejte starým látkám nový život

Textilní výrobky jsou považovány za jednoho z největších znečišťovatelů životního prostředí. Chcete se podílet na pozitivní změně? Pomůže, když budete nakupovat s rozmyslem, recyklovat nebo třeba vlastnoručně vyrábět vánoční ozdoby z nepotřebných látek. Budete potřebovat jen jehlu a nit. „Kreativitě se meze nekladou, pro začátek můžete pracovat s jednoduššími tvary – zvonky, hvězdami, kometami, dárečky s mašlí či stromečky. Motiv si nejprve předkreslete křídou na látku, vystřihněte ho dvakrát a pro plastický efekt vyplňte ještě kousky jiné látky či vatou. Pro šití klidně zvolte kontrastní barvy a nebojte se ozdobit dalšími okrasami, jako jsou knoflíky, korálky a další ozdoby ze starých látek. Velmi hezky vypadají látkové ozdoby třeba z filcu,“ říká Lenka Pachmanová.

Lucernička ze sklenice

Šanci na druhý život zasluhuje nejen textil, ale i sklo. Sklenice, lahve či zavařovačky můžou velice jednoduše posloužit jako krásné a efektní svícny. Při troše fantazie si je ještě navíc můžete zkrášlit, způsobů je na to hned několik. Zkuste například omotat sklenici vázacími drátky a připevnit na ně různorodé jehličnaté větvičky, kůru, mech či jiné materiály, které nasbíráte během zimní procházky v lese či parku. Pokud máte doma hezky tvarovanou skleněnou láhev z barevného skla, naaranžujte do ní světelný řetěz či nějakou svítící ozdobu. Vytvoříte tak krásně tlumené náladové světlo. Hezký efekt udělá i láhev z mléčného skla.

„Zavařovací sklenice můžete pomalovat barvami na sklo či na ně nalepit nějaké třpytky či ozdobné aplikace. Vytvoříte tak originální motivy, které se budou ve svátečně nazdobené domácnosti pěkně vyjímat. A že nemáte výtvarný talent a na malování si netroufáte? Využijte šablony, na výběr máte z nepřeberného množství designů,“ radí Lenka Pachmanová.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: