Dárců krve je v České republice stále málo. Jediným odběrem přitom lze zachránit až 4 lidské životy.

Dárců krve je v České republice stále málo. Jediným odběrem přitom lze zachránit až 4 lidské životy.

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V České republice chybí podle statistik 100 000 dárců krve a toto číslo již roky pozvolně klesá. Svoji krev lidé raději prodávají farmaceutickým firmám, které za ni nabízí finanční náhradu. Dobrovolným dárcům tím vzniká několik výhod. Které to jsou a proč je dobré krev darovat?

Důvody pro darování krve

Každý z nás potřebuje za svůj život v průměru pětkrát krevní transfuzi a přibližně čtrnáctkrát lék vyrobený z lidské krve. Lidská krev je taktéž jedna z mála věcí, kterou zatím nelze vyrobit uměle, a jeden odběr může zachránit až čtyři lidské životy. Dárci krve kromě dobrého pocitu ovšem získávají i další výhody. Mezi ty patří pracovní volno s náhradou mzdy v den odběru, snížení základu daně z příjmu o 2000,- Kč za každý odběr, pravidelná lékařská kontrola či vyznamená od Českého červeného kříže. Pravidelným dárcům taktéž vychází vstříc zdravotní pojišťovny, které nabízí nejrůznější bonusy a příspěvky. U Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR mohou klienti získat příspěvek na lázeňskou léčebně rehabilitační péči až do výše 3000,- Kč, v případě Zlaté janského plakety, Zlatého kříže, ocenění Dar krve – Dar života či darování kostní dřeně až do výše 6000,- Kč. Dárci krve mohou navíc v rámci tohoto programu čerpat i příspěvky na další programy aktuální nabídky ZP 211.

Kdo může darovat krev?

Dárcem se může stát každý občan mezi osmnáctým a šedesátým pátým rokem života, který splňuje následující podmínky. Pro pravidelné dárcovství je nutné mít váhu větší, než je 50 kg, a být v dobrém zdravotním stavu. Dobrovolný dárce zároveň nesmí být evidován v Národním registru vyřazených dárců, nesmí být HIV pozitivní nebo být v trvalém kontaktu s osobou infikovanou HIV. Dárce taktéž nesmí být alkoholik, diabetik či konzument drog. Zdravotních omezení však existuje daleko více a před každým odběrem je dotyčný dárce vyzván k vyplnění osobního dotazníku.

Dárcovství je zároveň omezeno například v případech, kdy dárce prodělal boreliózu, měl klíště či byl mimo Evropu. Podrobný seznam všech omezení a jejich časové platnosti naleznete například na oficiálních stránkách Českého červeného kříže, vhodnost konkrétního člověka pro darování však vždy posuzuje lékař na transfuzní stanici.

Jaké zásady dodržovat před odběrem?

Den před odběrem je nutné vypít dostatečné množství neslazených nápojů a vyvarovat se konzumace alkoholických nápojů. Též je doporučováno večer před odběrem a ráno v den odběru nejíst tučnou stravu a alespoň šest hodin před odběrem nekouřit. Na odběr by se nemělo chodit nalačno. K odběru je nutné vzít průkaz totožnosti, kartičku pojištěnce a opakovaní dárci by měli mít legitimaci dárce krve.

Darovat krev je možné až čtyřikrát ročně, minimální interval mezi odběry je však deset týdnů. Krev je možné darovat téměř v každém okresním městě, je však nutné zvolit si jednu transfuzní stanici a do té se vracet. Registr dárců je totiž interní a jednotlivé stanice jej mezi sebou nesdílejí.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: