Bylinky, které zatočí s bolestí

Bylinky, které zatočí s bolestí

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Přestože analgetika jsou poměrně rychlým způsobem, jak se zbavit všech možných druhů bolesti, čím dál více lidí sahá po bylinkách a nejrůznějších plodech, které jsou pro tělo mnohem šetrnější. Jaké to jsou a co mají za účinky?

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je hojně rostoucí bylina, která se nejčastěji používá ke zklidnění, proti nespavosti a úzkosti. Pomáhá však také proti bolestem hlavy, tato bylinka totiž dokáže vyrovnat hladiny důležitých látek v mozku, aniž by způsobovala závislost. Kozlík najdete na vlhkých loukách a mýtinách v blízkosti lesů. Lze jej však také pěstovat na zahradě, pokud mu najdete vhodné místo v polostínu. Nejvíce se používají oddenky a kořeny, které často prodávají usušené i v lékárnách nebo prodejnách se zdravou výživou.

Měsíček lékařský

Přestože je Měsíček lékařský veřejnosti znám zejména jako gynekologická bylina, která pomáhá upravovat nepravidelnou a bolestivou menstruaci, lze jej využít i při žlučníkových a jaterních problémech. Ideální je jej také používat na záněty, špatně se hojící rány či hemoroidy. Měsíček připravujte formou krátce vařeného odvaru a pijte jej třikrát denně. Připravit můžete i tinkturu, měsíčkový olej či měsíčkovou mast, která je vhodná například na kožní vyrážky.

Prha arnika

Prha arnika neboli Arnika horská je vzácná, přísně chráněná bylinka, která má nespočet léčivých účinků. Kromě toho, že uvolňuje krevní sraženiny, také pomáhá s léčbou pohmožděnin, tlumí bolesti svalů, ulevuje při kloubních potížích, má dezinfekční účinky a pomáhá při chudokrevnosti. Bylinka si zároveň poradí i s úrazy staršího data. V České republice ji bohužel ve volné přírodě nenajdete, pro léčebné účely se však vyrábí arniková tinktura, kterou je dobré mít vždy po ruce.

Řebříček obecný

Řebříček se používá zejména jako prostředek, se kterým si pomůžete od křečí. Také posiluje nervovou soustavu, podporuje krevní oběh a látkovou výměnu. Látky obsažené v rostlině působí protizánětlivě a podporují hojení ran. Tato bylinka je však označována za hlavní ženskou bylinu, jelikož má pozitivní účinky na ženské pohlavní ústrojí. Sbírat jej můžete v době od června do října, a to takřka všude, kde roste tráva. Používá se zejména vrchní nedřevnatá část rostliny v plném květu.

Bylinky v homeopatické léčbě

Některé z výše uvedených bylinek naleznete i v homeopatických léčivých přípravcích, které se používají ke zmírnění bolesti. Příkladem je například léčivá mast Traumeel, která taktéž obsahuje Vilín virginský, Sedmikrásku chudobku, Třezalku tečkovanou či Oměj šalamounek. Mast je možné aplikovat při traumatických stavech všeho druhu, a to jak při úrazech, tak i v průběhu rehabilitace. Používá se i na podlitiny a posttraumatické otoky. Jedná se o volně prodejný lék a k dostání je v lékárnách. Zároveň jej mohou používat lidé všech věkových kategorií, včetně dětí a seniorů.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: