Alergie na prach nejvíce ohrožuje děti. Jak chránit jejich dýchací cesty?

Alergie na prach nejvíce ohrožuje děti. Jak chránit jejich dýchací cesty?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Nejen dospělí trpí různými druhy alergií. V České republice bojuje s oslabenou obrannou reakcí imunitního systému na určité původce kolem čtyř milionů lidí. Tedy každý čtvrtý člověk, přičemž z toho každý druhý pacient je dětského věku. Nejvíce znečištěný vzduch se koncentruje především v uzavřených prostorách, kde nedochází k přirozené cirkulaci a rozptýlení alergenů do ovzduší. Důležitou roli při uzdravování proto hraje úklid domácnosti.

Silné znečištění domácím prachem je velmi častým důvodem vzniku alergií. To, co alergikům ve skutečnosti vadí, jsou alergeny, které se do prachu přirozeným způsobem přimíchávají. Prach je ve své podstatě směs drobného odpadu převážně biologického původu. Vyskytují se v něm vlasy, chlupy, nejen lidí, ale i domácích zvířat, peří, šupinky kůže, vlákna z textilu, papírové mikročástečky, drobky z jídla, stavební prach nebo písek. Mezi nejagresivnější alergeny obsažené v prachu patří roztoči a jejich exkrementy. Vzhledem k tomu, že prach se víří ve výšce zhruba 30–80 cm nad podlahou, jsou nejvíce ohroženou skupinou pro svůj malý vzrůst právě děti. Roztoči mají navíc tendenci držet se kvůli vyšší hmotnosti při zemi. Mezi další silné alergeny patří pylová zrnka, pronikající do místností okny při větrání, a plísně. Plísním se nedaří pouze ve venkovním prostředí, jak by se mohlo zdát, ale rostou obzvláště během vlhkého léta i v interiérech.

Důkladný úklid domácnosti a udržování čistoty

Roztočové alergeny se neustále uvolňují z postelí a čalouněných předmětů a tvoří velké procento domácího prachu. Při úklidu bychom se proto měli zaměřit na ložnici a dětský pokoj, kde bývá 100x více roztočů než v jiných místnostech. Abychom snížili na minimum kontakt přecitlivělé osoby s alergeny, je třeba celou domácnost uklízet častěji a důkladněji. Do úklidu se pusťte v době, kdy alergik není doma, aby vířením prachu nedošlo k většímu podráždění dýchacích cest. Odborníci radí měnit ložní prádlo každý týden až dva, polštáře a peřiny vyklepávat či vakuovat alespoň dvakrát týdně a stejně tak často vysávat matrace. Zbavte se tzv. lapačů prachu – to znamená všech předmětů a ploch, kde se snáze zachytává a tvoří prach. Může jít o koberce, předložky, dekorační dečky, závěsy, polstrovaný nábytek, hadrové, plyšové a další hůře omyvatelné hračky, sušené květiny, kožešiny a také domácí zvířata.

Nejvíce prachu odstraní kvalitní vysavač

Kvalitní vysavač je něco, bez čeho se žádná domácnost, v níž žije osoba přecitlivělá na alergeny, neobejde. Speciální vysavače dokáží samy o sobě zachytit většinu alergenů a jsou uzpůsobeny tak, aby je zase nevypouštěly škvírami ven. „Na úklid domácnosti, kde žije alergik, doporučujeme kvalitní multifunkční vodní vysavač se separátorem. Vodní vysavač Vivenso nenasává nečistoty jako běžný vysavač, tedy do pytlíků a jiných zásobníků, ale díky dvoustupňovému separátoru přímo do nádoby s vodou, která zachytí 99,998 % nesátých nečistot. Díky této technologii z něj neustále vychází čerstvý, čistý vzduch, připomínající vzduch bezprostředně po dešti. Naopak u běžných vysavačů si lidé práší jemný prach z výfuku stále zpět do domácnosti,“ říká Lucie Kašparová ze společnosti Ampuro s.r.o.. Speciální vodní vysavače dokážou vyčistit vzduch v domácnosti, podobně jako příroda čistí vzduch venku. Při každém vysávání se bude vzduch v uzavřeném prostoru automaticky pročišťovat, takže brzy doma sami pocítíte lepší, svěžejší klima a také intervaly mezi jednotlivými úklidy se budou prodlužovat.

A jak často vysávat? To je individuální. Záleží na koncentraci prachu ve vaší domácnosti a také na aktuálním průběhu zdravotních potíží alergika. Všímejte si, za jak dlouho se vytvoří souvislá vrstvička prachu na vodorovné ploše, třeba na poličce. Pokud to bude jednou za tři dny, vysávejte zhruba v této frekvenci.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: