Alergií rozumíme nepřiměřenou reakci imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváme. V současné době se odhaduje, že alergiemi trpí až 4 miliony obyvatel jen v České republice. Toto číslo však přes sedmimílové pokroky v medicíně stále stoupá, a způsobů, jak se bránit, není zdaleka tolik, kolik bychom si přáli. Jedním z nejobávanějších druhů alergií je totiž alergie na prach či spíše alergie na odpad, který se do prachu dostává. Ten se přirozeně soustřeďuje nejvíce v uzavřených místnostech, a tak ani ve vlastních příbytcích nejsme v bezpečí. Lze se tomu nějak bránit?
Alergie na prach
Alergie na prach je vcelku nepřesný pojem. To, co alergikům vadí, jsou různé druhy silných alergenů, které jsou součástí prachu. Jedná se o roztoče a jejich exkrementy, pylová zrnka, spory plísní a alergeny domácích zvířat. Těmi označujeme šupinky pokožky a chlupy, na kterých jsou zachyceny alergeny ze slin, moči či výměšků různých žláz. Na rozdíl od zvířecích alergenů, které se drží v ovzduší dlouhodobě, však patří výměšky roztočů k alergenům větších rozměrů. Jedná se tedy o těžší složku prachu s větší tendencí usazování. Proto je třeba v prostorech, které obývá alergik, uklízet z gruntu a myslet na detaily, jako je pravidelné čištění čalouněného nábytku, čištění matrací, vysávání a nepodceňovat čištění vzduchu.
Prevence proti prachu
Alfou i omegou prevence proti prachu je dokonalý úklid. Domácnosti či pracovní prostředí, ve kterých se alergici vyskytují, tak často hraničí se sterilním prostředím. Omezit výskyt prachu však lze i jinými způsoby. Jedním z nich je minimalizace dek, přehozů, předložek a dekoračních polštářů. Na nich se prach akorát usazuje a není jednoduché jejich čistotu udržovat. Dalšími vítanými možnostmi jsou také protiroztočové povlaky, protipylové sítě v oknech a odvlhčovače vzduchu, které snižují vlhkost v prostoru a napomáhají tak odstranit ložiska plísní.
Jak ale bylo již řečeno, je to právě úklid, který je nejdůležitější. Jak v bytě, tak v kanceláři se neobejdete bez spolehlivého vysavače. Dle odborníků je prospěšné používat vysavače na vodní bázi. „Vodní vysavač Vivenso funguje na principu separační technologie, filtrace vodou propírá vzduch v prostoru, přitom pohlcuje veškeré nečistoty a přispívá k lepšímu ovzduší.“, říká Lucie Kašparová ze společnosti Ampuro. Tento vysavač však kromě samotného vysávání můžete využít i k vytírání a kompletnímu čištění čalounění a matrací, dokonce dokáže čistit i vzduch.
Chraňte se při úklidu
Jako alergik však ani při samotném úklidu nejste chráněni. Prach se víří, dostává se do dýchacích cest a vyvolává alergické reakce. Proto je důležité si na samotný úklid nasadit filtrační masky a při úklidu i po něm dobře větrat. Omývatelné plochy doporučujeme uklízet za pomocí vody. Tímto způsobem se prach méně víří. Klasické prachovky či suché utěrky jsou pro alergiky naprosto nepoužitelné. Pokud však trpíte i přes tyto preventivní kroky, zvažte možnost pořízení čističky vzduchu. Ta je schopna z místnosti odstranit všechny nečistoty přenášené vzduchem a usnadňuje tak samotný proces uklízení.