Abyste mohli v klidu spát. Jak na pojištění majetku a občanské odpovědnosti?

Abyste mohli v klidu spát. Jak na pojištění majetku a občanské odpovědnosti?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nikdy nelze preventivně zabránit tomu, aby příroda nebo někdo cizí nepoškodil vaše věci. Nicméně pokud vás taková událost potká, je dobré vědět získat z pojištění peníze na nové. Jak tedy na pojištění majetku a odpovědnosti občanů, abyste mohli v noci klidně spát?

Pokud si chcete ulevit od domácích starostí a nastolit větší pohodu, přečtěte si tento článek, který obsahuje vše, co byste měli vědět před výběrem té správné pojistky. Než se vůbec vrhnete na sjednání pojištění, je třeba si ujasnit několik základních pojmů. U pojištění majetku a odpovědnosti občanů rozlišujeme rovnou tři: pojištění domácnosti, tedy vnitřního vybavení, pojištění nemovitosti, kdy jde například o stěny, střechu nebo plot, a pojištění odpovědnosti, které chrání vás, pokud někomu způsobíte škodu. Zkrátka představte si, že vezmete svůj dům a zatřesete s ním – to, co z něj vypadne, je domácnost, to ostatní pak nemovitost. Pojištění odpovědnosti se potom vztahuje na vaše chyby (např. vytopení sousedů).

Jak vybrat správné pojištění majetku a odpovědnosti občanů?

Budujete svůj domov nákupy hezkých věcí, které vám dělají radost. Zároveň ale nezapomínejte svůj majetek chránit – a nezáleží na tom, jestli jde o váš dům, vybavení pronajatého bytu nebo chalupu na víkend. Pojištění majetku a odpovědnosti vás kryje proti krádeži, vandalismu, ale i škodám způsobeným přepětím, zkratem nebo přírodními živly. Stačí si vzpomenout na rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku nebo tornádo, které se prohnalo jižní Moravou.

Nejlépe svůj majetek ochráníte kombinací dobrého zabezpečení a kvalitního pojištění. Ať už chcete pojistit svůj dům, byt nebo rekreační objekt, doporučujeme si nejdříve porovnat nabídky různých pojišťoven. S nezávislými internetovými srovnávači, jako je Klik.cz, zvládnete raz, dva a ještě k tomu můžete obdržet výraznou slevu nebo pojištění získat za netržní cenu.

Na co se vztahuje pojištění odpovědnosti?

Každému se může stát, že svým chováním způsobí škodu někomu dalšímu. Zodpovědnost většinou nemáte jen za sebe, ale také za své děti a domácí mazlíčky. V lepším případě někomu způsobíte majetkovou škodu. Může se stát, že pračka vytopí sousedy, vaše dítě rozbije drahé zboží v obchodě, rozbijete sousedovi okno míčem nebo polijete návštěvě drahý telefon kávou. V horším případě to může být škoda na zdraví – omylem někoho srazíte na lyžích, porazíte někoho na kole nebo váš pes pokouše souseda. V těchto a dalších podobných situacích za vás pojištění pokryje škody, za které nesete odpovědnost.

Co se stane, když jste podpojištění?

Při stanovení pojistné částky u nemovitosti hraje roli mnoho faktorů a podmínkou je samozřejmě to, že pojišťovně poskytnete pravdivé informace. V současné době vidíme výrazný nárůst cen stavebních materiálů i prací, a to je určitě potřeba brát v úvahu i v rámci vašeho pojištění majetku – dnes už byste si totiž nový dům nebo nové vybavení nepořizovali za stejné ceny jako při nastěhování. Úpravu pojistné částky můžete na své smlouvě provést kdykoliv. I v průběhu jejího trvání můžete něco rekonstruovat, koupit a je dobré to mít v pojistce zohledněné. Pojišťovna zároveň ani nemá možnost okamžitě zjistit, jestli je klient podpojištěný. Dozví se to až v případě škody, kdy se při šetření pojistné události ukáže, že je pojistná částka nižší než aktuální hodnota budovy.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: