5 tipů jak připravit auto na zimu

5 tipů jak připravit auto na zimu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přestože teprve nedávno začal astronomický podzim, počasí už je sychravé a protkané častými přeháňkami. V některých končinách České republiky brzy může napadnout první sněhová pokrývka, a je tak na čase připravit svůj vůz na zimu. Co můžete udělat?

Vyměňte pneumatiky

Zákon ukládá povinnost přezutí letních pneumatik za zimní pouze za určitých podmínek. Zimní obutí musíte mít v období mezi 1. listopadem a 31. březnem, kdy na silnici leží souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo tak lze předpokládat. Někteří řidiči pořizují celoroční pneumatiky, které se měnit nemusí. Jsou však vhodné jen někdy a mnoho expertů říká, že nedosahují takových kvalit jako pneumatiky letní či zimní. Jsou nazývány pouhým kompromisem, oceníte je ale, pokud na silnice nevyrážíte moc často a nevydáváte se na dlouhé cesty. Pokud během roku auto využíváte jen k popojíždění po městě, mohou pro vás být celoroční pneumatiky dostačující. Co se zimních pneumatik týče, myslete na to, že hloubka jejich dezénu nesmí být nižší než 4 mm.

Povinná výbava na zimu

Žádný zákon neukládá, že musíte mít v autě škrabku nebo smetáček. Ukládá však, že nesmíte s vozem na silnici, pokud není řádně očištěné. Pořiďte si tedy zimní sadu obsahující minimálně škrabku a smetáček. Máte-li vůz celoročně zaparkován venku, promyslete koupi clony proti námraze, která vám každé ráno ušetří cenné minuty. Ideálně zkontrolujte i lékárničku, zda je v ní vše, co je potřeba.

Provozní kapaliny

Před zimou zkontrolujte, jak jsou na tom provozní kapaliny jako brzdová kapalina, nemrznoucí kapalina chladicí soustavy a olej. Také s předstihem myslete na to, že je z auta potřeba dostat letní směs do ostřikovačů a doplnit směs zimní, která nezamrzá. Tu ve voze vozte v zásobě, v zimě bývá větší spotřeba. Zkontrolujte také stav stěračů, zda nepotřebují vyměnit.

Světla

Svítí vám všechna světla? Touto dobou už se brzy stmívá a světla budete potřebovat často i přes den. Zkontrolujte mlhovky, přední i zadní světla a případně vyměňte žárovky. Pokud vám jízda ve tmě není příjemná a máte krátký dohled, zkuste přední světla nastavit tak, aby svítila dále.

Jak je na tom vaše pojištění?

Máte sjednané dobré povinné ručení? Zkontrolujte si rozsah asistenčních služeb, a pokud vám vaše stávající pojištění nevyhovuje, uzavřete smlouvu s jinou pojišťovnou. Jen si dejte pozor na podmínky ukončení smlouvy. Povinné ručení můžete porovnat online na srovnávači pojištění Klik.cz. Další možností je sjednání krátkodobého havarijního pojištění, které vám poskytne extra ochranu v zimních měsících.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: