4 tipy pro zelenější domácnost

4 tipy pro zelenější domácnost

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ekologie a její důležitost pro budoucí generace je palčivým tématem již řadu let. Zeleně začíná smýšlet čím dál více lidí, kteří se snaží dělat první, ekologičtější krůčky. Jaké věci lze dělat jinak?

Elektronika

Provoz elektronických spotřebičů je něco, co si kolikrát ani neuvědomujeme. Představte si ale, kolik hodin ze dne běží zapnutá televize nebo například pračka. Projděte si doma vaše spotřebiče a naučte se ze zásuvky vytahovat ty, které nepotřebují být zapojené nonstop. Ty totiž odebírají elektřinu, i když zrovna nejsou zapnuté, navíc tím snížíte riziko požáru, ke kterém často dochází kvůli přetíženým zásuvkám. Televizi vypínejte, pokud na ni nekoukáte, a pokud vám nějaký spotřebič odejde, nahraďte ho takovým, který má energetickou náročnost minimálně A+. Vysloužilé spotřebiče nepatří k popelnici. Jedná-li se o spotřebiče malých rozměrů, můžete je umístit do elektro kontejnerů. Většina prodejen, u který jste spotřebič pořídili, by také měla nabízet zpětný odběr a umožnit vám v ní spotřebič zanechat. Pokud je daná věc ještě provozu schopná a víte, že by někomu posloužila, než ji vyhodíte, zkuste ji někomu nabídnout nebo vyměnit v nejrůznějších swapovacích skupinách.

Méně odpadu

Vytvářejte méně odpadu, jde to. Začít můžete eliminací jednorázových sáčků nebo tašek. Pořiďte si místo toho speciální sáčky na ovoce a zeleninu, které v současnosti nabízí už i velké supermarkety působící v ČR. Na nákup si poté pořiďte látkovou tašku, která něco vydrží, nebo zkuste nakoupit pár přepravek. Nákup se vám do nich bude lépe skládat a jsou jednoduše odnositelné a skladovatelné. Navštivte také bezobalové prodejny, které začínají být velkým trendem a kde si do vlastních obalů můžete stočit nejen drogistické zboží, ale i nadávkovat potraviny jako mouku, rýži atd. Samozřejmostí je pak třídění odpadu.

Myslete ve velkém

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik za den jako rodina odeberete energie? Bydlíte-li v rodinném domku, vyplatí se vám zainvestovat do fotovoltaiky. Díky ní přeměníte sluneční energii na energii elektrickou. Na střechu domu se umisťují panely a ve většině případech můžete ukládat nevyužitou energii do bateriového systému. Fotovoltaiku na klíč nabízí i LAMA home, dceřiná společnost českého energetického holdingu LAMA ENERGY GROUP. Ta vám pomůže i s vyřízením dotací, s dalšími úspornými technologiemi a dokonce vám umožní prodávat přebytečnou energii zpět společnosti.

Šetřete vodou

Prvním krokem je pořízení perlátorů, a to jak do koupelny, tak do kuchyně. Díky nim můžete ušetřit tisíce korun ročně, aniž byste pocítili jakýkoli diskomfort. Na nutnost šetřit vodu ale myslete i u každodenních činností, jako je například čištění zubů nebo sprchování se. Nemějte puštěnou vodu nonstop a zastavujte ji, když ji zrovna nepotřebujete. Při spouštění spotřebičů, jako je pračka nebo myčka, volte eko programy, které mají nižší spotřebu energie i vody. Na toaletu si namontujte dvojí splachování, které vám dovolí regulovat množství použité vody.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: