Zvýšit nájemné můžete, ale existují hranice

Zvýšit nájemné můžete, ale existují hranice

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pronajímáte byt, ze kterého vám každý měsíc na účet přistává nájemné? A jedná se o rezervu nebo jste na tomto příjmu závislí? Situace s nájemními byty je nyní divoká. Nájmy rostou, zájemci přesto jsou. Možná je tak na čase zvážit zvýšení ceny nájemného.

O to spíše to platí, pokud pronajímaný byt ještě splácíte. Možná máte zafixováno a splátka se vám zatím nezměnila. Nikdo ale pořádně neví, jak to bude vypadat v budoucnu a nemá smysl držet nájemné zuby nehty na hranici, kde bylo před dvěma lety. Pokud se tedy vaše výdaje zvýšily nebo v dohledné době zvýší, na situaci musíte reagovat.

V potaz byste měli brát i inflaci. Ta v září dosáhla hranice 18 %, a to znamená jediné. To, co vám dříve nájem vydělával, se podstatně snížilo. Navíc rostou náklady i na ostatní věci, zářným příkladem jsou energie. Ty si mnohdy platí nájemník, není tomu tak ale vždy. Je běžné, že poplatky za vytápění v bytech s centrálním vytápěním, hradí pronajímatel. A přestože teplárny zatím nepustili moc informací, lze předpokládat, že i zde poplatky porostou. Více pravděpodobně ukáže až aktuální topná sezona, která před nedávnem teprve začala.

Je tak naprosto přirozené, že dochází ke zvedání nájemného. A přestože na to jako pronajímatel máte právo, musíte dodržovat několik podmínek. Které to jsou?

Podle občanského zákoníku můžete zvýšit nájemné maximálně o 20 % za tři roky a zároveň maximálně do výše srovnatelného nájemného obvyklého v dané lokalitě. Do uvedené hranice se počítají všechna předchozí zvýšení za poslední tři roky. Pokud tedy bylo nájemné na začátku 10 tisíc korun, lze ho během tří let zvýšit maximálně o 2 tisíce korun.

Zvýšení nájemného musíte nájemníkovi navrhnout v písemné formě, a pokud nájemník souhlasí, ke zvýšení dojde od třetího kalendářního měsíce po předložení návrhu. Pokud nájemník nesouhlasí nebo se vůbec neozve, pronajímatel může navrhnout, aby výši nájemného určil soud.

Zároveň je dobré vědět, že výše uvedené podmínky neplatí, pokud jsou v bytě provedeny stavební úpravy, které trvale zlepšují hodnotu bytu nebo mají za následek úspory energií či vody. V takovém případě se mohou obě strany dohodnout na zvýšení o maximálně 10 % z účelně vynaložených nákladů ročně.

Nejen kvůli výše zmíněným důvodům je vhodnější s nájemníky uzavírat smlouvu na dobu určitou, obvykle na období jednoho roku. Tuto praxi potvrzuje i David Novotný ze společnosti Bohemian Estates, která se mj. zabývá správou nájemních bytů. „S nájemníky je vždy uzavírána nájemní smlouva na rok, kterou lze samozřejmě prodloužit. To nám dává svobodu třeba při zvýšení nájemného. Díky tomu jsme schopni poměrně rychle reagovat na aktuální situaci na trhu a vlastník bytu nepřijde zkrátka. Obecně také platí, že profesionálně spravované byty dosahují vyšších výdělků a jsou více obsazené. Pokud tedy někdo na administrativu nebo komunikaci s nájemníky nemá čas, doporučuji tuto variantu vyzkoušet,“ uzavírá David Novotný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: