Zloděje a jiné vetřelce spolehlivě odradí pouze dveře 3. bezpečnostní třídy a výše

Zloděje a jiné vetřelce spolehlivě odradí pouze dveře 3. bezpečnostní třídy a výše

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Renovujete byt nebo se chystáte zvýšit zabezpečení vašeho domova? Pak se vyplatí věnovat pozornost vstupním dveřím. Nové vchodové dveře jsou dlouhodobou investicí, na které se nevyplácí šetřit. Měly by mít ideálně bezpečnostní certifikát 3. nebo ještě lépe 4. bezpečnostní třídy. Dveře nižších bezpečnostních kategorií jsou sice levnější, ovšem jejich faktická účinnost je mizivá, říká odborník na zabezpečení Jaroslav Pecka z firmy NEXT. I nepříliš zkušený zloděj zvládne takovou překážku zdolat za pár minut obyčejným šroubovákem.

Výběr vstupních dveří odborníci radí nezanedbávat – právě ony totiž představují pomyslnou dělicí čáru mezi vaším majetkem a případnými nežádoucími vlivy zvenčí. Kvalitní dveře by měly mít dlouhou životnost, izolovat vás od vnějšího hluku, odolat požáru po dobu alespoň 30 minut, jak to předepisuje zákonná povinnost u vchodových dveří do bytu v bytovém domě, a především splňovat základní funkci – zajistit bezpečnost. Kuráž a vynalézavost zlodějů nezná mezí a k vloupání a krádežím často velmi sebejistě používají osvědčené triky i nové, rafinované způsoby. Když dojde na lámání chleba, pak věřte, že nejsou dveře jako dveře. Podle legislativních norem mají dveře celkem šest bezpečnostních kategorií.

„Celkem existuje šest bezpečnostních kategorií dveří. Policejní vyšetřování a data potvrzují, že zlodějům odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve 3. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné,“ radí Jaroslav Pecka, obchodní ředitel české firmy NEXT, která vyrábí bezpečnostní dveře a veškeré příslušenství už třicet let. Výrobky nižších kategorií, tedy první a druhé, vyjdou levněji, ale před nezvanými návštěvníky vás spolehlivě neochrání.

„Někteří nesolidní prodejci sice přemlouvají zákazníky k nákupu těchto dveří, ale rozhodně se nejedná o dveře, které by měly zabezpečovat vchod do bytu. Dveře 3. bezpečnostní třídy a výše mají zhruba sedmnáct až devatenáct jisticích bodů, integrovaný rozvorový uzamykací systém, pancéřování zámku je zesíleno speciálním plechem a celé dveře jsou zasazeny v tuhé ocelové kostře s oboustranným pancéřováním. To je teprve ochrana, na kterou se můžete spolehnout,“ dodává Jaroslav Pecka z firmy NEXT.

Ohlídejte si pravost certifikace

Opravdu kvalitní produkt musí mít nejen certifikát z českých zkušeben dle evropských norem, ale i výrobu kontrolovanou certifikačním úřadem. Jinak totiž nemáte žádnou jistotu, jestli firma vyrobila a dodala výrobek, který je na daném certifikátu. „Bez platných certifikátů nemáte jistotu, že se k vám zloději nedostanou, navíc v případě vloupání vám může pojišťovna odmítnout plnění. Pokud vybíráte z několika dodavatelů, ověřte si existenci certifikátů akreditované zkušebny. Každý měsíc instalujeme naše bezpečnostní dveře místo řady vykradených nekvalitních dveří, které se jako bezpečnostní dveře bohužel jen tvářily. Nejčastěji se jedná o lehké plechové dveře dovezené z Polska nebo Číny. V zemi svého původu se prodávají za zlomek ceny, za kterou jsou nabízeny na českém trhu. A o reálné bezpečnosti se většinou mluvit nedá. Certifikáty jsou často neplatné, falešné či propadlé,“ varuje Jaroslav Pecka.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: