Je životní pojištění opravdu potřeba?

Je životní pojištění opravdu potřeba?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Na českém trhu pojišťovny nabízí několik druhů životního pojištění. Známe pojištění důchodové, kapitálové, investiční a rizikové, které lze v dnešní době navíc sjednat online. Jaká jsou specifika jednotlivých druhů pojištění a je jeho zřízení opravdu potřeba?

Důchodové životní pojištění

Důchodové životní pojištění je poměrně specifickým produktem, se kterým se v současnosti již tolik nesetkáme. Postupně ho totiž nahradilo penzijní připojištění. Důchodové pojištění je navíc výjimečné i z toho důvodu, že ve většině případů nekryje riziko smrti. „Přestože většina pojišťoven nemá riziko smrti automaticky zahrnuto do důchodového pojištění, lze si tento produkt připojistit. V opačném případě jsou pak peníze vypláceny vždy samotnému pojištěnému, a to ve věku, který si pojištěná osoba určí,“ vysvětluje Aleš Rothbarth, expert z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

Kapitálové životní pojištění

Dalším, ne tolik obvyklým druhem životního pojištění je pojištění kapitálové. To kombinuje pojištění pro případ smrti a dožití a má taktéž spořící složku. „Výhodnost kapitálového životního pojištění je sporná a zhodnocení spořící složky je minimální a často pod úrovní inflace. Po uplynutí smlouvy je ale vyplácena předem sjednaná finanční částka, a to buď samotnému pojištěnému nebo osobě uvedené ve smlouvě,“ říká Rothbarth.

Investiční životní pojištění

Investiční životní pojištění kombinuje krytí nejrůznějších rizik a investice a přestože ho mnoho odborníků doporučuje díky možnosti si svobodně zvolit a následně měnit investiční strategii, nejedná se o nejvýhodnější produkt na trhu. Je totiž, stejně jako kapitálové pojištění, zatíženo nemalými poplatky.

Rizikové životní pojištění

Naopak často využívaným druhem životního pojištění je pojištění rizikové. To v základu kryje sice jen smrt pojištěného, lze si však připlatit nejrůznější připojištění jako například invaliditu, úraz, hospitalizaci, závažné onemocnění nebo dlouhodobou pracovní neschopnost. Využívá se nejčastěji v případech, kdy je na pojištěném finančně závislá rodina nebo na zajištění hypotéky či jiného dlouhodobého úvěru. Odborníci jej navíc doporučují sjednat co nejdříve, jeho cenu totiž určuje i věk a zdravotní stav. „Cena rizikového životního pojištění pak závisí i na jednotlivých připojištěních a na pojistné částce. To je částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě pojistné události. Bude-li tak pojistná částka sjednaná do výše jednoho milion, právě tolik bude vyplaceno v případě, že by se s pojištěnou osobu něco stalo. Podmínky a kritéria jednotlivých pojišťoven je však nutné pečlivě pročíst a porovnat. To je možné například na našich webových stránkách, kde lze životní pojištění nejen rychle porovnat ale rovnou i sjednat,“ dodává Aleš Rothbarth.

Rizikové životní pojištění je totiž druhem pojištění, které je možné uzavřít online. Smlouva se zároveň ani nemusí podepisovat a pojištění automaticky vzniká zaplacením prvního pojistného. Sjednaná rizika jsou pak kryta od prvního dne následujícího měsíce po připsání první platby na účet pojišťovny.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: