Zhubnout je nejčastější novoroční předsevzetí. Jak tentokrát vydržet?

Zhubnout je nejčastější novoroční předsevzetí. Jak tentokrát vydržet?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Co se novoročních předsevzetí týče, zhubnout patří k těm nejčastějším. Výjimkou není ani zdravé stravování nebo více pohybu, které s prvním uvedeným přímo souvisí. Patříte i vy mezi ty, kteří si letos předsevzali shodit pár kilogramů? Přečtěte si naše tipy jak vydržet.

Mějte cíl

Existuje nějaké číslo na váze, na které byste se chtěli dostat? Mít cíl je nedílnou součástí úspěchu. Tak budete vědět, kolik přesně potřebujete shodit. Ideální je také zjistit, jak rychle byste měli hubnout, aby se jednalo o zdravé a zároveň efektivní hubnutí. V průběhu hubnutí pamatujte ale na to, že je naprosto normální, že váha kolísá. O to spíše to platí pro ženy, jejichž váhu ovlivňuje i měsíční cyklus.

Zároveň nezapomínejte, že vaše váha není jediným ukazatelem, na který byste měli brát zřetel. Stejně důležité jsou například míry. Proto si pravidelně, třeba jednou za týden, poznamenávejte vaše míry, a to alespoň v pase a kolem boků.

Jaký nástroj?

Jak budete hubnout? Přemýšleli jste nad tím? Zatímco někdo volí cestu střídmého a vyváženého jídelníčku, někdo potřebuje jasná omezení. Pro takové jedince jsou ideální diety. Jakou dietu ale zvolit, abyste nakonec nebyli obětí jojo efektu? Nejvíce diskutovanou dietou je v posledních letech ketodieta, která funguje na principu nízkého příjmu sacharidů a navýšeného příjmu bílkovin a zdravých tuků. Setkat se můžete i s označením low carb nebo proteinová dieta.

Díky omezení sacharidů se vaše tělo dostane do tzv. stavu ketózy. Právě tehdy používá tělo jako zdroj energie ketolátky, které se tvoří z tuků. Proto tato funguje bez rozdílu na muže i ženy napříč věkovými kategoriemi. Při dietě zároveň není nikterak podstatné, abyste se více hýbali. I když je pravda, že odborníci navýšení pohybu doporučují, a to zejména jako přípravu na život po dietě. Pokud se naučíte pevný sportovní režim a budete ho dodržovat, je velmi pravděpodobné, že se vám později bude lépe nastolovat zdravý a dlouhodobě udržitelný jídelníček. Ketodietu můžete držet sami nebo s pomocí jídelníčku na míru. Vyzkoušejte například českou ketonovou dietu KetoMix.cz.

Nezapomínejte na svou motivaci

Některé průzkumy uvádí, že novoroční předsevzetí dodrží nebo úspěšně splní jen 12 % lidí. Celý rok je totiž dlouhá doba, a proto je důležité nespouštět oči z předem stanoveného cíle. Mějte radost i z dílčích úspěchů, které vás budou nadále motivovat. Vždy, když se budete cítit mizerně, vzpomeňte si na to, proč jste si předsevzetí vůbec dávali a připomeňte si pocity, se kterými jste do tohoto závazku na začátku šli. Nezapomínat na původní motivaci je extrémně důležité. Stejně důležitá je ale i silná vůle, a to právě při hubnutí. Také pomáhá, když do novoročního předsevzetí nejdete sami, ale máte vedle sebe někoho, s kým můžete vaše pocity sdílet, a kdo vás podrží, když budete mít zaječí úmysly.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: