Zelená energie získává na popularitě, i kvůli vysokým cenám za plyn a elektřinu

Zelená energie získává na popularitě, i kvůli vysokým cenám za plyn a elektřinu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

O zelené energii se ve světě mluví již roky a míří do ní drtivá většina energetických investic. Trend světové energetiky je tak jasný a přestože ještě tři roky zpátky Česká republika v tomto případě mezi ostatními zeměmi zaostávala, nyní se zelená debata opět rozproudila. Jedním z důvodů jsou i rostoucí ceny za energie, které omezují komfort mnoha rodin a přímo ohrožují existenční schopnost statisíců lidí. Co vlastně tento pojem znamená a jak můžete být zelení i vy?

Zelená energie

Zelenou energií rozumíme energii vyrobenou čistě z obnovitelných zdrojů, a to za pomoci takových technologií, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí, ať už ve smyslu jejich výroby nebo jejich likvidace. Využívají se rostliny, vítr, voda a také sluneční záření. Klasické zdroje energie jsou naopak neobnovitelné a zatímco pár let zpátky se hovořilo o jejich vyčerpání v horizontu desítek či stovek let, nyní nás trápí zejména jejich cena, která jde strmě nahoru. Na vině je aktuální situace na Ukrajině a s tím spojené dodávky plynu a ropy z Ruska, od kterých se Evropa snaží oprostit ve snaze odstřihnout Rusko od evropských peněz. Zelená energie se tak ze dne na den stala palčivým tématem.

Velké naděje se vkládají například do větrných elektráren a přestože za poslední roky došlo v České republice k výraznému nárůstu větrných elektráren, pokrývají zhruba jen jedno procento spotřeby elektřiny v ČR. To je jedenáctkrát méně než v sousedním Rakousku, které má srovnatelné geografické podmínky. Do budoucna se ovšem počítá s jejich další výstavbou a podle Komory OZE mohou větrné elektrárny v roce 2040 pokrýt až 31 % dnešní spotřeby elektřiny v Česku.  Rozmáhá se i instalace soukromých větrných elektráren u rodinných domů či firem, elektrárny ovšem potřebují specifické povětrnostní podmínky a ne všude má jejich instalace smysl.

Oproti tomu využití energie ze slunce má velký potenciál i u jednotlivců a nové domy jsou stavěny tak, aby na ně šla co nejlépe umístit fotovoltaická elektrárna. Ta vyrábí elektřinu ze slunečního záření, fotovoltaické panely využívají tzv. fotoelektrického jevu, kdy dopadem slunečního záření na polovodičový materiál vzniká elektrický proud.

Dotace

Na fotovoltaiku lze navíc získat finanční prostředky, a to díky dotaci Nová zelená úsporám. Nárok na ni mají všichni, kdo splní předem stanové podmínky dotačního programu, kterých není mnoho. O administrativní stránku věci se většinou starají společnosti, které se instalací fotovoltaických elektráren na klíč zabývají, příkladem třeba český dodavatel energií LAMA energy group.

Návratnost fotovoltaiky se uvádí 5-7 let a při aktuálních cenách a ne zcela růžovém výhledu do budoucna se fotovoltaika vyplatí prakticky všem, kteří potřebují elektřinou i jen svítit či pohánět běžné spotřebiče v rodinných domech. Životnost panelů je zhruba 25-30 let. Jedná se tak o jeden z největších a nejdůležitějších zásahů do domácnosti, který vám umožní z dlouhodobého hlediska ušetřit a zároveň žít více zeleně.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: