Zásadní otázky, které si položte před pořízením bytu na hypotéku

Zásadní otázky, které si položte před pořízením bytu na hypotéku

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Rozhodli jste se učinit onen důležitý krok a chcete si vzít hypotéku na byt. V hlavě už máte spoustou plánů, jak si vaše nové bydlení uzpůsobíte k obrazu svému, plánujete si využití jednotlivých místností dle dispozic a dokonce máte i představu o tom, z které místnosti uděláte dětský pokojíček, až nadejde čas pro rodinu. Poznáváte se v tom? Pak své nadšení ještě zkroťte a nedovolte, aby vám emoce zatměly rozumné uvažování. Pokud se chystáte teprve na prohlídku, racionální postup se vám bude jedině hodit, abyste neudělali osudovou chybu.

Vybíráme-li si nový domov, je přirozené, že to provází spousta pozitivní emocí a nadšeného plánování. Tak to má být, pokud se má vybraný byt či dům stát vaším domovem, musí to fungovat na první dobrou a musíte si umět v novém barvitě představit svůj nový život. Na druhou stranu je ale stejně tak důležité nerozhodovat se jen podle emocí, které mají často na svědomí ukvapené rozhodování. Důkladně si vše promyslete a nepropadejte panice z toho, že je za vámi hned několik dalších zájemců v řadě, kteří jsou připraveni po nabídce hned skočit.

„Koupě vlastního bydlení je investicí na celý život, která ovlivňuje snad každý myslitelný aspekt života. Proto byste měli před podpisem kupní smlouvy pečlivě a racionálně zanalyzovat celou nemovitost i transakci samotnou. Není od věci si k tomu přizvat odborníka, který je kovaný a má zkušenosti se spoustou různých a psychologicky náročných situací. Přemýšlejte i o okolí o občanské vybavenosti. Vybranou lokalitu si prohlédněte dopředu na internetu a následně si ji projděte i naživo. V jaké docházkové vzdálenosti je obchod? Je v okolí škola či školka? To je důležité zvláště pro ty, kteří výhledově plánují rodinu. Porozhlédněte se i po restauracích a zábavních podnicích a vyhodnoťte, jaké by bylo na vaši novou adresu dopravní spojení v rámci MHD. Možná se to nezdá důležité, ale pokud to budete mít od obchodu dvacet minut a dojíždění do práce vám zabere hodinu, věřte, že vás to časem otráví,“ radí Vladislava Kindlová, obchodní ředitelka rodinné realitní kanceláře Domov Beroun, která funguje už 25 let a specializuje se na profesionální realitní služby v Praze, středních Čechách a na Berounsku.

Pokud si k tomu přizvete odborníka, nemusíte se bát, že by vaši peněženku postihly nečekané výdaje. Spolehlivý a zkušený partner vám pomůže odhalit poruchy a vady vyhlídnuté nemovitosti, které vy jako laik nemáte šanci zbystřit. Vyhodnotí, v jakém stavu je statika celé budovy, je-li nemovitost kvalitně zateplená a nehrozí úniky tepla nebo naopak vznik plísní z důvodu přílišné vlhkosti. Prověří elektrické rozvody i veškerá technická zařízení jako kotel a čerpadlo. Umí včas identifikovat problémy, které do budoucna plynou z křivých stěn nebo podlahy a ušetří vám nejen spoustu času, ale i nervů a především peněz.

Nezáleží ale jen na technickém stavu nemovitosti, neméně důležitý je právní stav. V katastru nemovitostí si můžete sami ověřit v listě vlastnictví všechny informace o vlastníkovi a nemovitosti i to, jestli není nemovitost zatížený věcným břemenem, případně dalším omezením vlastnického práva. Jsou tam však jen základní údaje, podrobnější výpis je za poplatek – i ten se ale mnohonásobně vyplatí.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: