Zamyšlení nad vývojem realitního trhu s ohledem na dopady koronavirové krize

Zamyšlení nad vývojem realitního trhu s ohledem na dopady koronavirové krize

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zájem o nemovitosti a jejich ceny dlouhodobě rostou i s ohledem na dobré prognózy vývoje trhu pro rok 2020. Každý kdo dnes chtěl prodat nemovitost, prodával za velmi dobré ceny a velmi rychle. Spousta lidí se rozhodla investovat do nemovitostí nebo si pořídit své vlastní bydlení. Nikdo však nedokázal předvídat pandemii koronaviru, která se zde objevila a která postupně ochromuje naši ekonomiku. Co bude dál?

Realitní služby byly z vládního zákazu služeb vyjmuty, nicméně většina realitních kanceláří včetně Domov Reality k situaci přistupuje zodpovědně a omezuje provoz na nezbytné minimum. Nikdo neví, jak se situace bude dál vyvíjet a k jak velké recesi nakonec dojde. Nicméně je už teď je jisté, že toto zastavení trhu bude mít vliv na všechny sféry života včetně trhu nemovitostmi.

U realitního trhu dochází ke zpomalení většinou postupně s časovým odstupem za jinými odvětvími ekonomiky, kterým se nedaří. Zásadní vliv bude mít délka trvání karantény a všech omezení, zda se bude jednat o pár týdnů či půl roku. Čím déle bude situace trvat, tím větší očekáváme ekonomický pokles v naší branži.

V počátcích šíření viru trh fungoval naprosto standardně. Nabíraly se nové zakázky, chodilo se s klienty na prohlídky a čile se obchodovalo. V tuto chvíli je už dopad epidemie na poptávku po nemovitostech výrazně znát.

Již teď cítíme znatelné ochlazení na trhu s pronájmy, kde došlo k poklesu o 20 %. Lidé se bojí o své zdraví a vyčkávají na konec celostátní karantény.

U prodeje nemovitostí zatím k žádným větším změnám nedošlo, nicméně i zde očekáváme  pokles avšak až s delším časovým odstupem. S ohledem na malé množství zajímavých nemovitostí a novostaveb na trhu neočekáváme, že by došlo k výraznějšímu pádu. Pokud někdo bude chtít koupit zajímavou nemovitost na dobrém místě, tak za ni pořád bude muset zaplatit vyšší cenu. K propadu cen může dojít u nemovitostí v horších lokalitách či s určitou vadou. Během následujících měsíců očekáváme v celku mírný pokles cen prodávaných nemovitostí zejména střední třídy. Přesný vývoj ovšem bude záležet na tom, jak dlouho potrvá karanténa, a zda se budou nadále snižovat úrokové sazby ČNB.

Důležitým aspektem v současné době je to, aby vláda opravdu podpořila drobné živnostníky, aby se vrátilo podnikání aspoň částečně do zajetých kolejí, aby lidé nepřišli o práci a měli chuť beze strachu opět žít jako dřív a utrácením podporovat ekonomiku.

Investice do správných nemovitostí bude pořád výhodnou investicí v dlouhodobějším horizontu 10 let. Domnívám se, že kdo si dnes takto uloží peníze, nebude v budoucnu tratit.

Přeji Vám všem hlavně zdraví a pevné nervy

S pozdravem

Ing. Jakub Kindl

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: