Zahraniční turisté toto léto kapacity ubytovacích zařízení pravděpodobně nenaplní, jak na celou situaci reagovat?

Zahraniční turisté toto léto kapacity ubytovacích zařízení pravděpodobně nenaplní, jak na celou situaci reagovat?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přestože Česká republika pomalu otevírá své hranice zahraničním turistům a již nyní je mezi několika zeměmi možné bez omezení cestovat, cestovní ruch stále stagnuje. Prognózy přitom nejsou nikterak přívětivé a nelze očekávat, že se během léta plně vrátíme do stejného stavy jako před vypuknutím pandemie koronaviru. To je ovšem zcela zásadní problém i pro ubytovací zařízení ve městech, jako je Praha, Český Krumlov nebo třeba Karlovy Vary.

Profit těchto měst v posledních letech totiž spočíval právě v zahraniční klientele. Zatímco Český Krumlov lákal především turisty z Číny a z Jižní Koreje, Karlovy Vary byli oblíbené mezi Rusy a Prahu čím dál více objevovali turisté z Asie, Jižní Ameriky, ale i z Afriky. Několik let tak poptávka převyšovala nabídku a provozování ubytovacích služeb bylo převážnou část roku jedním z nejúspěšnějších způsobů podnikání ve sféře služeb.

Na celé situaci se mohli bez problémů přiživit nejen hoteliéři, ale i obyčejní vlastníci nemovitostí. To ostatně dokazuje boom platforem jako Airbnb nebo Couchsurfing. Investice do nemovitosti se tak v posledních letech stala ještě více profitabilní a pro tento druh podnikání se ustálil název krátkodobý pronájem. Ten je pro zahraniční turisty lákavý hned z několika důvodů. V drtivém procentu případů totiž nabízí větší soukromí, je autentičtější a vyjde levněji. Konkrétně v Praze je takových bytů tisíce, problém je ale ten, že je již několik měsíců nemá kdo naplnit.

„Pro Prahu jsou, co se týče cestovního ruchu, obecně nejslabší měsíce leden a únor. Pandemie koronaviru tak přišla v tu nejméně vhodnou dobu, na počátku nové sezony, a pronajímatelům teď již několikátým měsícem uchází nemalý zisk,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International. Ta se kromě investic do nemovitostí zabývá i správou nemovitostí na dlouhodobý a krátkodobý pronájem a stejně jako ostatní realitní společnosti musí v současnosti čelit nejedné výzvě. „Nebyl to jen cestovní ruch, který na několik měsíců zamrzl. Obdobně na tom jsou i reality. Nikdo teď moc neprodává, ani nekupuje a vlastníci bytů, kteří je pronajímali turistům na krátkodobý pronájem, jsou vyloženě v prekérní situaci. O to spíše, pokud nemovitost financovali hypotékou. Tu totiž splácet musí, není ale z čeho,“ doplňuje Novotný.

Společnost ovšem přišla s plánem, který může vlastníkům nemovitostí rychle a efektivně pomoci. „Pokud někdo provozoval krátkodobý pronájem, měl v dané situaci jen dvě možnosti. Buď vyčkávat, jak se situace vyvine, nebo zvolit takovou strategii, která pro něj bude stále výdělečná,“ říká David Novotný. Jako jedno z logických řešení se nabízí nabídnout byt k dlouhodobému pronájmu. Nájemné ovšem musí být stanovené tak, aby mohlo ostatním nabídkám konkurovat, a dlouhodobý pronájem se zároveň stane koulí u nohy ve chvíli, kdy se cestovní ruch opět naplno rozjede. Existuje tedy zlatá střední cesta?

„Našim klientům nově nabízíme správu střednědobého pronájmu s možností ukončení smlouvy ve chvíli, kdy bude znovu možné plně využít potenciál krátkodobého pronájmu. Vlastníci nemovitostí tak nepřijdou o zisk a zároveň budou dostatečně flexibilní a budou moci reagovat na případnou zvyšující se poptávku. Detaily toho, jak celá služba funguje, rádi probereme s každým, kdo v současnosti potřebuje trochu podpory a know-how, aby mohl celé období překlenout. Stačí nás tedy kontaktovat a společně již prodiskutujeme, jak se vyhnout finančním ztrátám,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates International.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: