Vzhůru do oblak: Zimní krajina z ptačí perspektivy

Vzhůru do oblak: Zimní krajina z ptačí perspektivy

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pozorovali jste někdy ptactvo křižující oblohu a říkali si, jaké to asi je, vznášet se v takových výškách? Přestaňte snít, dopřejte si tento výjimečný zážitek na vlastní kůži. Vzduchoplavba nad zasněženou krajinou je tipem na speciální vánoční dárek pro vaše blízké, můžete si ho však dopřát i sami pro sebe a uletět tak předvánočnímu běsnění.

Jen si to představte tu zimní romanci. Všude sněhobílá peřina, jiskřivě mrazivý vzduch, zasněžené kopce a pláně, pocukrované vrcholky stromů a… božský klid, který občas naruší jen zvuk hořáku. Malebnou zimní krajinu jak z ladovských obrázků jsme zvyklí užívat si nohama na zemi, málokoho napadne dopřát si ji také z jiné perspektivy. Málokdo také ví, že lety balony se v omezeném provozu pořádají i v zimě. Nabízí se tak skvělý nápad na nezapomenutelný vánoční dárek, vhodný pro děti i dospělé. Věnovat druhým nevšední zážitek, jenž se dokonale vryje do paměti a s radostí se na něj bude vzpomínat, nikdy nevyjde z módy a neomrzí ani obdarovávané.

Zimní výprava

Ačkoli je největší zájem o lety od jara do podzimu, dnes už nejsou ojedinělé ani lety horkovzdušným balonem v zimních měsících, naopak nabývají na popularitě. „Vyhlídkové lety balonem lze uskutečňovat v průběhu celého roku, záleží jen na příznivém počasí a povětrnostních podmínkách,“ vysvětluje Jan Smrčka, zakladatel české tradice balonářství a majitel provozovatele vyhlídkových letů Balony.cz, založeného v r. 1990. „Vzhledem k tomu, že je balon dopravní prostředek lehčí než vzduch, od jara do podzimu se lety pořádají zrána, nebo naopak k večeru se západem slunce. Během dne na něj totiž působí silné termické proudy, které způsobují neovladatelnost balonu,“ popisuje Smrčka. A právě problémy s tzv. termikou, tedy nepředvídatelným vzdušným poryvům, v zimě odpadají díky absenci vzestupných proudů, proto se může létat prakticky kdykoliv během dne, je-li tomu nakloněné počasí.

Darujte zážitek

Ať už se rozhodnete pro jakékoli roční období, vzduchoplavba je zážitkem, který by si měl každý dopřát alespoň jednou za život. Krásně si při ní vyčistíte hlavu, povznesete se nad každodenní problémy a získáte od všeho mimořádně cenný odstup. Prostoupí vás klid a budete moci rozjímat, buď sami, nebo ve společnosti blízkých osob. Budete-li chtít potěšit zakoupením letenky blízké, pak vězte, že neexistuje žádné věkové omezení. Brázdění oblohy si užijí jak ti nejmenší, tak babičky a dědečkové, kteří se podle zkušeností Jana Smrčky účastní letů naprosto běžně. Na otázku, kde všude se lze proletět balonem, Jan Smrčka odpovídá: „Jsme specialisté na Prahu, Plzeň a Karlštejnsko. Létáme i v zajímavých lokalitách, jako je Konopiště, Český Šternberk, Hluboká nad Vltavou a Český ráj. Ovšem platí, že místo vzletu si můžete určit i vy sami. Pokud si tedy chcete prohlédnout vaše město a okolí z výšky, není problém domluvit se individuálně,“ dodává.

Horkovzdušný balon letí po větru, proto pilot po domluvě s pasažéry zvolí místo startu tak, aby se samotný let uskutečnil nad zvolenou lokalitou. Místo přistání se plánuje dopředu podle meteorologické předpovědi, ovšem je možné, že během letu dojde ke změně dle aktuálního vývoje povětrnostní situace. Tak či tak, po přistání budete zase bezpečně dopraveni zpátky na místo, kde jste výpravu započali. Po bezpečném dosednutí na pevnou zem budete na památku a také na oslavu prvního letu pokřtěni a získáte šlechtické jméno podle místa, kde jste vzduchoplavbu zakončili.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: