Rostoucí ceny nemovitostí jsou na realitním trhu tématem číslo jedna již nějakou dobu. Prudký nárůst jsme zaznamenali především během let 2020 a 2021, kdy byly nízké úrokové sazby, a mnoho lidí si tak pospíšilo s žádostí o hypoteční úvěr. Nyní je však realita trochu jiná a ceny nemovitostí dle odborníků dosáhly svého historického maxima. Poptávku to ale zase tolik nebrzdí, mění se totiž skladba kupujících.
I tak se ale za poslední týdny otevřela diskuse nad možným splasknutím realitní bubliny. Dle analýzy agentury Bloomberg je Česká republika mezi třiceti nejrizikovějšími zeměmi, kde hrozí radikální propad cen. Mnozí realitní odborníci jsou ovšem jiného názoru a s ohledem na situaci na českém realitním trhu předvídají jinou budoucnost.
„Ano, získat hypotéku je nyní o poznání těžší, než tomu bylo loni touto dobou. To společně s vysokými úrokovými sazbami tlumí poptávku. Této situaci ale už čelíme několik měsíců a k žádnému zlevňování zatím nedošlo. Spíše naopak, ceny se buď drží na stejné úrovni nebo mírně rostou. Důležitou roli zde samozřejmě sehrává lokalita, dispozice nemovitosti a její stav,“ říká Jakub Kindl z rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na nemovitosti v Praze a na Berounsku.
Pro ty, kteří v budoucnu plánovali nemovitost prodat, to znamená jediné. S prodejem by nyní nebylo chytré zbytečně otálet, zároveň ale není důvod k panice. Dle Kindla by se neměl prodej uspěchat a je potřeba k němu přistupovat s rozmyslem. „Pokud plánujete prodávat nemovitost, myslete strategicky a raději si k prodeji přizvěte makléře, než abyste zbytečně přišli o peníze. Dobrý realitní makléř dovede stanovit efektivní strategii a umí nemovitost prezentovat tak, aby vám přinesla maximální možný zisk.“
Přísnější podmínky pro získání hypotečního úvěru zároveň zvyšují poptávku po nájemních bytech. To otevírá možnosti investorům. „Vysoké úroky, inflace a podmínky stanovené ČNB pro získání hypotéky mají za následek to, že si mnoho lidí teď jednoduše nemůže dovolit vlastní bydlení. Tito lidé místo toho hledají pronájem a řeč určitě není jen o Praze. Vyšší poptávku po pronájmech registrujeme v celém Středočeském kraji, na vzestupu jsou města jako Mladá Boleslav, Kladno a Beroun a jeho okolí. To dává investorům s vlastními finančními prostředky jedinečnou šanci uložit své finance právě do nemovitostí, které následně pronajmou“ dodává Kindl.
Na to vsází i developeři a i přes složité povolovací procesy dochází k masivní výstavbě. „Povolování nových staveb je stále komplikované, na druhou stranu jen za loňský rok dostalo v Praze stavební povolení 9698 bytů, což je nejvíce od roku 1997, od kdy máme dostupná data. Rezidenční bydlení a investice do něj teď může být paradoxně zajímavější než v předchozích letech, vliv na to částečně má i příliv migrantů z Ukrajiny. Větší zájem o nájemní bydlení znamená vyšší nájemné, a to se pozitivně odrazí i na výnosnosti rezidenčních nemovitostí,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.