Vyrobte si ze samotvrdnoucí hmoty jedinečné dekorace pro svůj domov

Vyrobte si ze samotvrdnoucí hmoty jedinečné dekorace pro svůj domov

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Za použití samotvrdnoucí hmoty si lze velmi snadno a rychle vytvořit rozmanité dekorativní drobnosti. Zapojíte-li do této tvořivé domácí aktivity i děti, užijete si společně spoustu zábavy a zároveň vaše ratolesti podpoříte v kreativním rozvoji.

„Každá rukodělná činnost, při níž ze surového materiálu vzniká neopakovatelný výrobek, nabízí dětem i dospělým skvělou příležitost vytvořit si vlastními silami něco hmotného. Něco, s čím si dále mohou hrát, vystavit si to na památku nebo tím obdarovat někoho blízkého. Vyrobit se dá v podstatě cokoliv – zvířátko, fantaskní postavička, oblíbený předmět nebo jídlo. Fantazii se meze nekladou, naopak. Při této aktivitě dochází k rozvíjení kreativity, kterou děti v pozdějším věku jako když najdou,“ radí Lenka Pachmanová, zakladatelka tvůrčí platformy Idea Creative, která si klade za cíl rozvíjet tvůrčí schopnosti u dětí i dospělých prostřednictvím předávání inspirace, pestré nabídky workshopů a tvořivých dílen a dalších kreativních aktivit. Lenka Pachmanová provozuje tři kamenné prodejny s kreativními a výtvarnými potřebami v Plzni, Berouně a Kladně a kromě toho má také e-shop Koralky-dekorace.cz, kde si můžete jednoduše na pár kliknutí obstarat veškerý materiál potřebný pro tvoření.

Během manuální činnosti se dětské prstíky cvičí v jemné motorice a trénuje se koordinace pohybů a soustředěnost. Centrum v mozku zodpovědné za motoriku je úzce spjaté s centrem rozvoje řeči, dítě tak bude nevědomky pracovat i na zdokonalování řečových schopností. Zapojí-li se k tomu do tvůrčího procesu celá rodina, všichni zúčastnění si zaručeně užijí mnoho legrace.

DIY: Ozdobičky na zavěšení

Budete k tomu potřebovat samotvrdnoucí hmotu, ubrousky s potiskem, vodou ředitelné lepidlo, štětec, akrylové barvy, nůžky, provázek, špejle a párátka. A jak se do toho pustit? „Oddělte si přiměřené množství samotvrdnoucí hmoty podle velikosti vybrané ozdoby. Prsty pečlivě vymodelujte tvar předmětu, například my jsme se rozhodli pro zvoneček. Tvarově jednoduché objekty jsou pro začátek lepší – nestane se tak, že si vyberete něco složitého, co by vás mohlo v průběhu práce odradit kvůli nezdarům. Doprostřed si špejlí udělejte dírku pro provázek a nechte hmotu zatuhnout. Ze samotvrdnoucí hmoty si vymodelujte korálky a válečky, které vám poslouží jako drobné ozdoby na zavěšení. Nezapomeňte na otvor, aby se jimi dal provléknout provázek,“ vysvětluje Lenka Pachmanová.

Z ubrousku s dekorativním vzorem pomalu oddělte vrchní potištěnou vrstvu, zbylé dvě potřebovat nebudeme. Z první vrstvy si nastříhejte několik různě širokých proužků podle velikosti vašich ozdob. Technikou dekupáže vodou ředitelným lepidlem přilepujte ubrousek k povrchu zatvrdlé hmoty. Drobnější dekorace na zavěšení můžete pro změnu natřít různě barevnými akrylovými barvami. Na závěr stačí už jen na provázek zavěsit vyrobené ozdoby a protáhnout provázek otvorem ve zvonečku.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: