Jak vyřešit výpadek příjmů z bytů na krátkodobé pronájmy

Jak vyřešit výpadek příjmů z bytů na krátkodobé pronájmy

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Mezi podnikání, které koronavirus postihl nejmarkantněji, patří provozování bytů na krátkodobé pronájmy. Majitelům a zprostředkovatelům zastavil byznys ze dne na den a ti tak museli řešit, jak se postavit k náhlému propadu či úplnému výpadku příjmů. Jednou ze strategií, která se v uplynulých týdnech začala prosazovat, je nabízení bytů na střednědobý pronájem. Jak to vidí odborník z branže? Na to jsme se zeptali majitele realitní společnosti Bohemian Estates Davida Novotného. Může tato taktika obstát a jaké typy klientů mají o pronájem s trváním v řádu měsíců zájem?

„Hledáme nájemníky do luxusního apartmánu v Pařížské ulici. Předpokládaná délka pronájmu je tři až šest měsíců.“ Tento a podobné inzeráty na realitních serverech nejsou dnes výjimkou. Koronavirová krize a dočasný zákaz krátkodobých pronájmů navrátily stovky bytů pro turisty do segmentu běžného nájmu, v mnoha případech i za výrazně sníženou cenu. Právě střednědobý pronájem se zdá být jednou z hlavních strategií podnikatelů, kteří vlivem koronaviru a opatření na hranicích přišli o zahraniční klientelu. Ta z Prahy zmizela a jen tak se její návrat v plné míře očekávat nedá.

„Český realitní trh prochází radikální změnou, na kterou se musí adaptovat každý, kdo chce v podnikatelském slova smyslu přežít. Pronajímatelé bytů na krátkodobé pronájmy typu Airbnb mají vzhledem k prázdným bytům velký problém pokrýt náklady, které musejí platit dál. Jde hlavně o hypotéky a další poplatky. Dá se říct, že v kritický moment po vyhlášení stavu nouze se trh rozdělil na dva tábory: jedni vyčkávali, jak se situace vyvine, druzí se rozhodli přeorientovat svůj byznys a přejít na dlouhodobé či střednědobé pronájmy,“ říká majitel a jednatel společnosti Bohemian Estates David Novotný. „Ti, kteří byt koupili za hotovost či jeho nákup kryli hypotečním úvěrem jen částečně, přešli většinou na dlouhodobý pronájem. Cenu nájmu většinou museli snížit tak, aby byla dostupná i pro domácí klientelu. Navzdory jistému poklesu příjmu se pořád jedná o dobře investované peníze. Největší potíže však měli ti, kteří provoz bytů v lukrativních lokalitách financovali ze 100 % hypotékou,“ vysvětluje David Novotný.

Je střednědobý pronájem řešením?

V souvislosti s uvolněním bytů se objevily i bytové jednotky pro střednědobé pronájmy. Vyplatí se to vůbec pronajímatelům a kdo je typický zájemce o tento typ ubytování? „Střednědobý pronájem reaguje na specifickou potřebu bydlení, která se objevuje i u místních rezidentů. Může jít o oboustranně výhodnou situaci, která odpovídá na potřeby nájemníka i pronajímatele, který bude mít s předpokládaným obnovením turistického ruchu byt zase volný pro zahraniční turisty. Pro situaci na trhu je zdravé, aby nabídka zůstala pestrá a rozrůzněná. Střednědobé pronájmy jsou atraktivní hlavně pro manažery, obchodníky či firmy, které potřebují zajistit hrazené ubytování pro své zaměstnance na určitou dobu z důvodu pracovní stáže, realokace či založení nové pobočky. Jsou zajímavé pro digitální nomády, kteří žijí na cestě a mohou pracovat odkudkoli. Část klientů se také rekrutuje z řad domácích studentů či studentů na výměnném pobytu, pro které je bydlení v privátním bytě cenově srovnatelnou a mnohem komfortnější variantou k vysokoškolským kolejím. Střednědobý pronájem volí i lidé, kterým rozsáhlá rekonstrukce či havárie znemožňuje obývání vlastního bytu,“ vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: