Vyrážíte na dovolenou autem? Zvažte krátkodobé havarijní pojištění

Vyrážíte na dovolenou autem? Zvažte krátkodobé havarijní pojištění

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přestože dovolená po vlastní ose, na kterou vyrážíte autem, nabízí velkou flexibilitu, můžete se při ní setkat s většími komplikacemi. Řešit nepojízdné auto v Čechách je samo o sobě nepříjemné. V zahraničí se k tomu navíc přidává i jazyková bariéra a mnohdy daleko vyšší výdaje za opravu či odtah. Některé pojišťovny ovšem nabízí krátkodobé havarijní pojištění.

Havarijní pojištění v ČR

Havarijní pojištění není v České republice povinné. Sjednává si ho však drtivá většina majitelů nových vozů, u kterých se opravy škod běžně šplhají na desítky až stovky tisíc. O poznání méně havarijních pojistek uzavírají majitelé vozů starších pěti let. Cena pojištění přitom nemusí být tak vysoká. Záleží na rizikách, které chcete do pojistky začlenit. „Vůbec nejdražším rizikem v havarijním pojištění je škoda na vozidle způsobená vlastní vinou. Do toho spadají nejrůznější odřeniny a škrábance při parkování a samozřejmě i klasické nehody. Není proto výjimkou, že řidiči toto riziko z havarijního pojištění vynechávají,“ říká Aleš Rothbarth z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

V zahraničí je však situace trochu odlišná a jakékoli problémy s autem mohou nejen znepříjemnit dovolenou, ale náklady na opravu jsou kolikrát několikanásobně vyšší než v Čechách. Pojišťovny proto nabízí krátkodobé havarijní pojištění.

Krátkodobé havarijní pojištění

Krátkodobé havarijní pojištění se nejčastěji srovnává na dobu určitou, většinou na jeden měsíc. Vyplatí se tak i u starších vozů a platí nejen při nehodách. V rizikách jsou zahrnuty i situace jako zabouchnutí klíčů, potřeba odtahu, krádež věcí z vozu nebo škody způsobené vandalem či přírodními živly. „Krátkodobé havarijní pojištění je určitě dobré si sjednat, pokud jedete na dovolenou po Evropě. Pojišťovny ovšem ke sjednání pojištění vyžadují auto vidět a schválit. To se provádí pomocí fotografií online. Schvalovací proces pár dnů trvá, proto nedoporučuji dělat pojištění na poslední chvíli,“ doplňuje Rothbarth.

Při srovnání nabídek havarijního pojištění online se zajímejte hlavně o to, zda havarijní pojištění platí i ve všech státech, kterými budete projíždět. Důležitý je i rozsah asistenčních služeb a limity pojistného plnění. „U některých nabídek je v rámci asistenčních služeb hrazeno například i ubytování nebo náhradní doprava. To se hodí hlavně v případě, kdy je auto nepojízdné,“ říká Aleš Rothbarth.

Na Klik.cz můžete krátkodobé havarijní pojištění rovnou i sjednat a pojištění je automaticky platné po zaplacení. Na e-mail obratem obdržíte údaje o pojištění a kontakty, na které můžete volat v případě pojistné události. Pojištění vás vyjde na pár set korun, záleží ovšem na typu vozu a také na tom, jaká rizika do pojištění zahrnete.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: