Jak vybrat ten správný koberec do dětského pokoje?

Jak vybrat ten správný koberec do dětského pokoje?

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zařizujete dětský pokoj nebo uvažujete o výměně koberce, jen si nevíte rady, jakou zvolit velikost, materiál či model vzhledem k jeho choulostivým uživatelům? Správný výběr koberce se liší podle místnosti, kde bude položen, funkce, jakou má plnit, a co od něj očekáváme. Jinak bude vypadat koberec, který je určen do dětského pokoje, jinak ten, který si umístíme do ložnice. Čím se řídit při výběru koberce pro naše nejmenší?

Není to tak dávno, kdy starostliví rodiče v zájmu zdraví svých děti odstraňovali koberce v dětských pokojích a nahrazovali je snadno udržovatelnou laminátovou či vinylovou podlahou. Hlavním důvodem byla obava, že koberce jsou lapačem prachu a mohou u citlivých dětí způsobovat alergie. To už dnes dávno neplatí a koberec do dětského pokoje doporučují i odborníci. Na trhu jsou dnes dostupné kobercové textilie z moderních syntetických materiálů s výbornými antistatickými vlastnostmi, které prach nejenže nepřitahují, ale dokonce odpuzují. Podlahové krytiny jsou oproti tomu velmi praktické co se týče úklidu, ale zase nenabízí mnoho pohodlí. Děti často běhají po pokoji bosy a tráví spoustu času hraním na zemi – na rozdíl od jiného nábytku a doplňků se koberec stává přímou součástí her. Pocit pohodlí při kontaktu bosé nohy s měkkým a hřejivým kobercem je pro dětskou nožku k nezaplacení.

Jsou tu i další výhody mluvící ve prospěch koberců – tlumí hluk, zlepšují akustiku v místnosti a chrání dítě od chladu. V neposlední řadě jsou pestré motivy a barvy vhodným podnětem pro rozvíjení fantazie. Motivy zvířátek, pohádkových postaviček, určitých prostředí anebo rovnou celé výjevy – koberce mohou mít i didaktickou funkci a učit děti rozpoznávat barvy a tvary, číslice a písmena. Barvy také dokážou působit psychologicky. Vhodnou barevnou skladbou tak můžete podpořit či naopak utlumit dětský temperament.

Jaký zvolit materiál a typ?

Vzhledem k tomu, že koberec v dětském pokoji je vždy velmi vytěžovaný, měl by být ze snadno udržovatelného materiálu. Nejkvalitnějším materiálem pro koberce je vlna, vyznačující se dlouhou životností a vysokou odolností. Avšak vlněné koberce jsou velmi drahé a vzhledem k tomu, že je nepořizujeme na desítky let, se příliš nevyplatí. Větší uplatnění najdou koberce ze syntetických materiálů jako akryl či polyamid. Jsou cenově příznivé, odolné vůči zašpinění, mají výborné antistatické vlastnosti a snesou větší zátěž. „Jedno z důležitých kritérií vedle materiálu je také délka vlasu koberce. U dětských koberců má přednost husté, krátké vlákno. Je to proto, že prach a špína se nemá šanci dostat hluboko dovnitř, odkud by ji nevytáhl ani sebelepší vysavač,“ vysvětluje Renáta Stuchlíková, odbornice z Koberce Trend. „Co se týče samotné konstrukce vlasu, komfortnější je střižený vlas než kobercová smyčka. Ta se ale lépe udržuje a velmi se hodí do zatěžovaných místností, kterou dětský pokoj bezpochyby je,“ dodává Stuchlíková.

Je důležité brát v potaz také věk dítěte. Pokud nepořizujete koberec pro ty nejmenší, kteří si budou na koberci hrát se svými hračkami, je možné porozhlédnout se po koberci, který slouží spíše jako bytový doplněk či dekorace do pokoje. Když se budete procházet prodejnou s koberci, narazíte na široký výběr, pestrou barevnou škálu a značně odlišné ceny. Zorientovat se ve stávající nabídce chvilku trvá, proto využijte možnost podrobně se vyptat vyškolených profesionálů a zkonzultovat s nimi vaše potřeby i představy. Na prodejnách Koberce Trend s výběrem rádi pomohou vyškolení odborní poradci a poradí včetně zvolení vhodného materiálu, rozměru i barvy.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: