Vybíráme podlahovou krytinu: Podle čeho se orientovat?

Vybíráme podlahovou krytinu: Podle čeho se orientovat?

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Podlaha je důležitým prvkem každého interiéru. Ovlivňuje jeho vzhled a atmosféru celé místnosti, ale nejen to. Musí také odolávat každodenní zátěži plynoucí z pohybu lidí, nábytku, hraní dětí a tlapek domácích mazlíčků. K tomu přidejte občasné vylití pití nebo jiné nečistoty a je předem jasné, že výběr kvalitní, funkční a zároveň designově atraktivní krytiny není lehký úkol. Čím se řídit, abyste záhy nelitovali?

Jak vybrat tu správnou podlahu? To je otázka, kterou si zákonitě položí každý, kdo staví, rekonstruuje či jen zvažuje výměnu podlahové krytiny. Zvolit podlahu tak, aby se líbila, jen tak neokoukala a zároveň bezpečně a dlouho sloužila, vyžaduje základní orientaci a informovanost. Nejde totiž o žádný interiérový doplněk, který může být kdykoli rychle vyměněn za jiný. Má-li podlaha vydržet dlouho, její výběr nemůže být nahodilý a uspěchaný.

Podlaha jako investice

Podlaha významně ovlivňuje komfort v místnosti a atmosféru, proto její výběr berte jako dlouhodobou investici, u níž musíte dobře zvážit kvalitu a vzhled. Podlaha se nemění tak snadno jako doplňky nebo barva stěn, proto raději volte neutrálnější barvy, které se lépe přizpůsobí různým barvám v interiéru, použitým na stěnách nebo bytových doplňcích. Při výběru berte v potaz celkový vzhled interiéru. Trh v současnosti nabízí nepřeberné možnosti. Dekor či strukturu dřeva můžete například najít v nabídce výrobců keramické dlažby, vinylu, linolea či PVC krytin. Dejte také na vlastní pocity. Na každého mohou přírodní materiály jako dřevo či korek působit jinak a jinak zase materiály s umělým charakterem jako laminát a vinyl.

Důležitou roli hraje také barevný odstín. Menší a tmavší místnost opticky rozjasní světlejší barva podlahy, zvláště pokud stěny zvolíte ve světlejším odstínu. Světlé barvy totiž odrážejí světlo. Tmavé podlahy zase budou lahodit zejména milovníkům kontrastů. Pokud tmavou podlahu zkombinujete se světlými stěnami, zdůrazníte přirozenou strukturu jednotlivých lamel.

Čištění a údržba

Při výběru podlahy myslete také na péči o podlahu a její čištění. Na dřevěných podlahách příliš neulpívá prach ani špína, jen je třeba pravidelně je zametat a vysávat. Spíše než mokré čištění je vhodnější suchý či sprejový způsob. To samé platí pro laminátové podlahy. Ty vinylové snadno očistíte běžným smetákem, vysavačem nebo vlhkým mopem. Na čištění používejte neagresivní čisticí prostředky a na podlaze nikdy nenechávejte kaluže vody.

Pokládka je základ úspěchu

Nehledě na to, jakou podlahu vyberete, vždy musí být položena na kvalitním a suchém podkladu. „Aby podlaha byla bezpečná, bez nerovností a vydržela dlouhé roky, ovlivňuje do velké míry nejen samotná pokládka, ale také kvalita podkladu. To je základní předpoklad pro všechny typy podlahových krytin,“ vysvětluje Renata Stuchlíková, odbornice přes prodej podlahových krytin z Koberce Trend. „Podklad vždy musí být pevný, rovný a suchý. Každá větší nerovnost nebo hrubá nečistota se v průběhu let užívání může nenávratně promítnout do stavu a vzhledu vybrané podlahy a narušit její strukturu,“ upozorňuje Stuchlíková. Vždy je proto lepší obrátit se na odborníky ve specializovaných prodejnách, kteří vám dokáží poradit s výběrem a zvolenou podlahu také odborně položit. To je pro kvalitní a pohodlné bydlení základ.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: