Vše, co vás zajímá o pojištění majetku

Vše, co vás zajímá o pojištění majetku

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V Česku jsme proslulí svou solidaritou v oblastech, které postihla živelná pohroma, a opakovaně jsme ukázali, že umíme podpořit lidi v hmotné nouzi. Nicméně odborníci doporučují nespoléhat se na pomoc od státu nebo dobrovolníků a důkladně si pro všechny případy pojistit veškerý majetek nejen před přírodními živly. Jaký je rozdíl mezi pojištěním majetku a domácnosti a jak si ho sjednat, abyste byli dobře kryti?

Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení bytu nebo domu. Běžně zahrnuje nábytek, elektrospotřebiče, televize, rádia, knihy, oblečení, sportovní potřeby, ceniny, šperky, klenoty a další věci, které určíte. Pojištění nemovitosti zahrnuje stavbu jako takovou, tedy stěny, stropy, střechu, okna, okapy, omítky apod. Spadne-li vám při vichřici strom na dům a poškodí střechu, pojištění domácnosti nestačí a budete potřebovat pojištění nemovitosti. S pojištěním domácnosti a nemovitosti je možné u některých produktů sjednat společně s nimi i pojištění odpovědnosti, lidově známou jako pojistku na blbost. A to nejen pro vás, ale i pro další členy domácnosti.

Co kryje pojištění domácnosti a nemovitosti?

Nejčastější jsou to škody způsobené krádeží, vloupáním, vandalismem a živelnými událostmi. Živelné události obsahují požár, výbuch, sesuv půdy, vichřici a mohou obsahovat povodeň. Cenu pojištění majetku ovlivňují tzv. povodňové mapy. Jsou to mapy, ve kterých jsou vyznačeny takzvané povodňové zóny. Existují čtyři povodňové zóny a jsou odstupňovány podle pravděpodobnosti, že se v dané zóně může vyskytnout povodeň. Zónu, ve které se váš domov nachází, naleznete na stránkách České asociace pojišťoven v aplikaci Povodňové mapy. Povodňové zóny jsou jedním z faktorů, které ovlivňují výši pojistného u pojištění domácnosti a nemovitosti. Na určení povodňové zóny se podílí charakteristika terénu (vzdálenost a převýšení blízkých toků, jejich průtok a mohutnost, velikost sběrného území toku) a výskyt trvalých protipovodňových zábran.

V souvislosti s loňským tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku přibývá otázek, jestli bude váš dům ochráněn v případě podobně velké živelné katastrofy. „Ano. V tomto případě je důležité jak pojištění nemovitosti, které kryje škody na domu jako takovém, tak pojištění domácnosti, které má za úkol krýt škody uvnitř stavby,“ radí Aleš Rothbarth, specialista na komerční pojištění online srovnávacího portálu Klik.cz. Další pojištění, které si v rámci pojištění domova můžete sjednat, zahrnují pojištění proti škodám na elektrospotřebičích způsobených přepětím v síti, pojištění rozbití oken nebo pojištění proti posprejování fasády.

Pozor na limit pojistného plnění

Jedná se o velmi důležitý faktor při výběru pojištění domova. Zjednodušeně je limit plnění suma, kterou maximálně můžete od pojišťovny dostat. V dnešní době se z důvodu rychle rostoucích cen nemovitostí a zvyšující se inflace velice často řeší podhodnocení těchto limitů. Pojišťovna by pak v takových případech vyplatila jen smluvně domluvenou částku, ačkoli je například cena nemovitosti dvojnásobná.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: