Jak vkusně a prakticky zařídit dětský pokoj? Stačí trochu fantazie a naslouchat dítěti

Jak vkusně a prakticky zařídit dětský pokoj? Stačí trochu fantazie a naslouchat dítěti

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pravděpodobně se shodneme na tom, že dětský pokoj je svět sám pro sebe a co může rodičům připadat hezké a roztomilé, se nemusí vždy setkat s nadšením u potomků. Proto je třeba dodržet několik základních pravidel a hlavně alespoň zčásti ctít dětská přání, co se designu týče.

Nejdůležitější kritéria? Věk a pohlaví.

Věk a pohlaví dítěte je nutné brát v potaz, než vůbec s výběrem zařízení dětského pokoje začnete. Zcela přirozeně nebudete místnost stylizovat do růžové, máte-li doma potomka-syna, a naopak do barev zcela chlapeckých, vychováváte-li malou princeznu. Stejně tak je důležité přemýšlet i nad věkem dítěte a nad tím, jak dlouho mu má pokoj sloužit k obývání v tom stavu, v jakém jej zařídíte. Jedná-li se o batole, do pokoje je možno zakomponovat více hracího prostoru a zařízení než, když už máte doma skoro předškoláka, který se, co nevidět bude muset soustředit na školu apod. V tomto věku je také vhodné zeptat se dítěte, co by se mu líbilo, co by do pokoje preferoval a co nikoli. Přestože si totiž myslíte, že své děti znáte jako vlastní boty, někdy vás bezmezná dětská fantazie může překvapit.

Rozdělení na zóny

Uspořádání dětského pokoje a rozdělení na jednotlivé zóny je důležité hlavně z toho důvodu, aby místnost dítěti poskytovala plnohodnotné zázemí. Vhodně řešený dětský pokoj tak obsahuje tři základní zóny, a to zónu relaxační, zónu herní a zónu studijní. Již název jednotlivých zón napovídá, k čemu která část pokoje slouží, a tak by to mělo chápat i samotné dítě. A nejde zde jen o praktické důvody, ale také o to, aby si potomek do budoucna osvojil správné návyky. Základem studijní zóny je zcela samozřejmě kvalitní stůl, židle a osvětlení. Herní zónu tvoří dostatečné prostorná plocha a úložné prostory, které slouží na odkládání hraček, a dominantním prvkem klidové zóny je jednoznačně postel. Zóny můžete oddělit opticky, například rozdílným vymalováním nebo kusem nábytku.

Jakou podlahovou krytinu?

Dobře promyšlený výběr podlahové krytiny hraje při zařizování dětského pokoje nejdůležitější roli; ta se totiž nemění tak často jako vše ostatní. I výběr podlahy je podmíněn věkem dítěte, a proto je třeba volit materiál s ohledem na jeho budoucí aktivity. Ideální je podlaha z linolea, koberce a vinyl, které snese i méně šetrné zacházení. „PVC podlahy jsou zároveň nenáročné na údržbu, dobře tlumí hluk a jsou voděodolné. Zákazníci si u nás mohou vybrat z široké nabídky designu, většinu zboží máme na skladě, ihned k odběru, a všechny produkty jsou samozřejmě v souladu s normami EU,“ říká odbornice z Koberce Trend, Renáta Stuchlíková. I v případě, že zvolíte jinou podlahovou krytinu než koberec po celém pokoji, odborníky je doporučováno vybavit místnost alespoň kusovým kobercem, a to z toho důvodu, že dítě tráví na podlaze opravdu hodně času. Dbát je tak třeba nejen na vzhled, ale také na teplo a měkkost. Kusové koberce mají navíc tu výhodu, že je lze různě přemisťovat a bez problému čistit. „Dětské kusové koberce máme v nabídce jak s veselými motivy, tak jednobarevné, které jsou vhodné zejména pro děti školního věku,“ dodává Stuchlíková.

Výběr malby

Barvu malby v dětském pokoji je dobré zvolit v závislosti na nábytku a typu podlahy, aby celkový dojem byl v harmonii, dostatečně pestrý, ale ne natolik barevný, aby odváděl pozornost od soustředění. Dětský pokoj by měl v dětech vyvolávat hlavně pocit bezpečí a pohodlí. Už z toho důvodu to nepřehánějte s barevnými motivy a kombinacemi. Děti jsou obecně citlivější a prostředí kolem sebe vnímají mnohem intenzivněji než dospělí. Zároveň by v pokoji s moc křiklavými barvami mohli mít problém s usínáním. Volte proto teplé odstíny jako lila, broskvová, světle zelená, a naopak se vyhněte jasným barvám jako tmavě modrá, červená nebo jasně žlutá.  Barevné zdi je vhodné kombinovat s neutrálními odstíny jako bílá, béžová či světle šedá. Co se týče nejrůznějších malůvek a veselých kresbiček, volte maximálně dva motivy.

Na závěr je třeba říct, že není ostudou, pokud si se zařízením dětského pokoje nevíte rady. Výsledkem pak může být nejen do očí bijící nevkusně zařízená místnost, ale především prostor, kde se dítě necítí ani trochu dobře. Z toho důvodu se nebojte oslovit odborníky. S výběrem podlahové krytiny vám může pomoci již zmiňovaná společnost Koberce Trend.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: