Kdy je vhodné mít založené životní pojištění pro riziko smrti

Kdy je vhodné mít založené životní pojištění pro riziko smrti

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Základním účelem životního pojištění je pojištění pro případ smrti, které alespoň zčásti zajistí vaši rodinu a blízké, pokud by k takové tragické události došlo, ať už z důvodu nemoci nebo úrazu. Můžete si takto určit jednu nebo více osob, které v takovém případě dostanou od pojišťovny jednorázový finanční obnos v celkové výši pojistného plnění. Pokud takové osoby neurčíte, řídí se výplata pojistky podle dědického řízení. Kdy byste měli nad uzavřením životní pojistky uvažovat a jaká by měla být její výše?

Kdy je vhodné mít pojištěno riziko smrti

Životní pojištění pro riziko smrti by si měly založit osoby, na jejichž příjmu je někdo závislý: ať už je to rodina, někdo blízký nebo kdokoli, na kom vám záleží. V případě pojistné události zabrání vyplacení pojistky snížení životní úrovně nebo okamžitému finančnímu strádání. Máte-li hypotéku nebo jiné finanční závazky, výplata pojistné částky umožní takové finanční závazky dále splácet nebo zcela uhradit. Nemusíte se tedy bát, že v případě pojistné události přijde vaše rodina o bydlení. Aby v případě vaší smrti pozůstalí nemuseli hradit náklady na pohřeb, je nejnižší možná pojistná částka u různých pojišťoven většinou stanovena na deset tisíc korun.

Jaká by měla být výše pojistné částky

Výše pojistné částky určují dva faktory: na jak dlouho chcete zajistit své blízké v případě pojistné události a výpadku vašich příjmů a jakou částku s přihlédnutím k vašim výdajům si můžete dovolit splácet každý měsíc. Odborníci doporučují zvolit pojistnou částku alespoň ve výši čtyřnásobku čistého ročního příjmu. Tedy v případě pojistné události budou mít vaši blízcí čtyři roky na to, aby se vypořádali s výpadkem vašeho příjmu.

Pokud máte hypotéku nebo jiné obdobné závazky, měla by pojistná částka minimálně umožnit kompletní splacení vašich dluhů. Nicméně platí, že výše zvolené pojistné částky, a tedy pojistné, které budete každý měsíc platit, se odvíjí od příjmů a výdajů vašich nebo vaší domácnosti. Měli byste zvolit takovou částku, kterou si můžete dlouhodobě dovolit. Rychlý přehled o nabídkách životních pojištění zjistíte na pár kliknutí i online. Výpočet nabídek se provádí bez zadání osobních údajů a můžete si sami nakombinovat, co vám vyhovuje. Využijte pro to třeba internetový srovnávač Klik.cz, kde si v případě zájmu můžete vybraný produkt sjednat i na dálku.

Můžete-li si dovolit vzhledem k rozpočtu vaší domácnosti životní pojištění na nižší částku, než je čtyřnásobek vašeho příjmu, je to vždy lepší zajištění pro vaše nejbližší než žádné životní pojištění. Doba, na kterou se pojistíte, by se vždy měla odvíjet od aktuální životní situace. Máte-li nezaopatřené děti, měla by uzavřená pojistka končit v čase, kdy můžete předpokládat, že na vás děti nebudou finančně závislé. Tedy například alespoň v roce, kdy předpokládáte ukončení jejich vzdělání a nástup do zaměstnání, v ideálním případě s nějakou rezervou.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: