Vánoční dekorace elegantně, originálně a ekologicky

Vánoční dekorace elegantně, originálně a ekologicky

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Máme za sebou druhou adventní neděli a nejkouzelnější svátky v roce jsou už téměř za dveřmi. Nicméně každá mince má dvě strany a stinnou stránkou Vánoc je především jejich ekologická stopa v podobě množství odpadu, který se každoročně vyprodukuje. Přitom nejhezčí dárek pro nás všechny je zachovat planetu i pro příští generace v co nejlepším stavu. Pokud tedy patříte mezi opozdilce a na vánoční výzdobu se teprve chystáte, pojměte to letos úsporně a šetrně vůči životnímu prostředí. Přinášíme spoustu inspirace, jak se do toho pustit a kde hledat materiál.

Při tvořivých aktivitách vznikají neopakovatelná dílka, kterými si můžete originální vyzdobit vaši domácnost a ještě udělat radost planetě. Existuje spousta rozličného materiálu, z kterého můžete tvořit – většinou se dá nasbírat v přírodě či sehnat doslova za pár korun. Starý textil, papír, přírodniny jako kamínky, šišky, listy nebo písek, korálky, drobné ozdoby, speciální barvy na různé povrchy, to vše je snadno dostupné a finančně nenáročné. Spoustu kreativních a výtvarných potřeb seženete například na specializovaném e-shopu pro všechny kreativce a milovníky tvoření Koralky-dekorace.cz. Obchod patří pod tvořivou platformu Idea Creative, kterou založila Lenka Pachmanová.

Látkové ozdoby na stromeček ze starých látek

Textilní výrobky jsou považovány za jednoho z největších znečišťovatelů životního prostředí. Podílet se na pozitivní změně můžete uvážlivým nakupováním, recyklací nebo třeba vlastnoruční výrobou vánočních ozdob z nepotřebných látek. Budete potřebovat jen jehlu a niť a můžete se vrhnout na domácí tvoření. „Kreativitě se meze nekladou, pro začátek můžete pracovat s jednoduššími tvary – zvonky, hvězdami, kometami, dárečky s mašlí či stromečky. Motiv si nejprve předkreslete křídou na látku, vystřihněte ho dvakrát a pro plastický efekt vyplňte ještě kousky jiné látky či vatou. Pro šití klidně zvolte kontrastní barvy a nebojte se ozdobit dalšími okrasami, jako jsou knoflíky, korálky a další ozdoby ze starých látek. Velmi hezky vypadají látkové ozdoby třeba z filcu,“ říká Lenka Pachmanová.

Lucerna na svíčku ze sklenice

Šanci na druhý život zasluhuje nejen textil, ale i sklo. Sklenice, lahve či zavařovačky můžou velice jednoduše posloužit jako krásné a efektní svícny. Při troše fantazie si je ještě navíc můžete zkrášlit, způsobů je na to hned několik. Zkuste například omotat sklenici vázacími drátky a připevnit na ně různorodé jehličnaté větvičky, kůru, mech či jiné materiály, které nasbíráte během zimní procházky v lese či parku. Pokud máte doma hezky tvarovanou skleněnou láhev z barevného skla, naaranžujte do ní světelný řetěz či nějakou svíticí ozdobu. Vytvoříte tak krásně tlumené náladové světlo. Hezký efekt udělá i láhev z mléčného skla.

„Zavařovací sklenice můžete pomalovat barvami na sklo či na ně nalepit nějaké třpytky či ozdobné aplikace. Vytvoříte tak originální motivy, které se budou ve svátečně nazdobené domácnosti pěkně vyjímat. A že nemáte výtvarný talent a na malování si netroufáte? Využijte šablony, na výběr máte z nepřeberného množství designů,“ radí Lenka Pachmanová.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: