Vánoční dárek pro děti, který podporuje společně strávený čas s rodiči

Vánoční dárek pro děti, který podporuje společně strávený čas s rodiči

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Děti jsou pro většinu dospělých hlavním důvodem, proč dodržovat vánoční zvyky a tradice. Rozzářené dětské oči a nadšené rozbalování dárků, které pod ustrojeným stromečkem nechal Ježíšek, rodiče motivují k tomu, aby vystrojili svátky se vším, co k nim patří. Poslední roky však dárky pro děti válcuje kvantita nad kvalitou a dětem není vánoční nadílka dlouhodobě k užitku. Jaké dárky vybrat, aby děti nejen potěšily, ale také podpořily jejich osobnostní rozvoj?

Čas Vánoc, který se v posledních letech stal spíše oslavou konzumního stylu života, se blíží. Zbytečnému utrácení za dárky se dá předejít mimo jiné i tím, že si na jejich pořizování vyhradíte čas s dostatečným předstihem. Výběr si tak lépe promyslíte, pořídíte dárek, který naše ratolesti potěší, a ještě snížíte šance, že se v předvánočním shonu na poslední chvíli necháte zlákat reklamními triky prodejců. Předvánoční akce a nabídky jsou v obchodních centrech doslova všudypřítomné a je těžké jim odolat. Zvláště pokud jste ve stresu, nápad na dárek nemáte žádný a nemáte mnoho času.

Méně je více

Především pokud máte malé děti, je těžké se udržet a nenakoupit spousty krásných hraček. Když se nehlídáme, Vánoce se mohou pěkně prodražit, aniž by děti udělaly šťastnější. Úměra „čím více dárků, tím větší radost“ nebo „čím dražší dárky, tím větší radost“ rozhodně neplatí, i když máme často sklony si to myslet. I psychologové radí zaměřit se na výběr dvou až tří hodnotných věcí z dopisu Ježíškovi a ty dětem nadělit. S velkým množstvím dárků děti ztrácejí pozornost a schopnost se soustředit, rozbalování je přestává bavit a radost z nadělených věcí není větší, ba naopak.

Výběr hraček v případě, že vám záleží na zdravém tělesném i duševním vývoji vašeho juniora, je náročnější, než se na první pohled může zdát. Správné hračky stimulují k tvůrčí činnosti, prohlubují schopnost kreativního myšlení i tvoření, rozvíjejí představivost, přirozenou zvídavost a napomáhají lepší koncentraci. Učí je klást otázky, myslet a přicházet na řešení. Posilování těchto dovedností pomáhá dětem orientovat se v okolním světě a poznávat sebe sama.

Kvalita před kvantitou

Vhodné jsou především ty, které mají kromě zábavy také smysl a užitek. Jde o společenské, naučné či deskové hry, kreativní sady na vyrábění, modelovací hmoty, stavebnice, zkrátka všechny hračky, jež nepředstavují pouze pasivní zábavu na ukrácení dlouhé chvíle, ale vyžadují zapojení intelektuální a tvořivé kapacity dítěte. „Dětskou duši potěšíte například společenskou hrou Přečtu ti, mami. Je to skvělá zábava, která navíc pomáhá s rozvojem čtení. Dítě se během hry snaží z dílků ležících na stole co nejrychleji složit obrázky a zároveň číst písmena a slova, která právě skládá. Dílky jsou opatřeny krásně zpracovanými obrázky, ty jsou pak rozděleny na tři skupiny podle obtížnosti slov. Jako nápovědu mohou děti využívat seznam slov, který je umístěn na konci návodu ke hře,“ říká Marcel Pech, marketingový ředitel prodejce a distributora hraček na českém i slovenském trhu Pexi. Hra je určena pro děti od šesti let a můžou se zapojit dva až čtyři hráči.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: