Vánoce zdravě? I to lze, je ale nutné udělat kompromis!

Vánoce zdravě? I to lze, je ale nutné udělat kompromis!

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Vánoce, ať už pro každého z nás znamenají cokoli, jsou bezesporu svátkem neřízeného obžerství. Tím se automaticky stávají noční můrou pro každého, kdo se během roku snaží shodit pár kilogramů nebo pro ty, kteří jinak holdují zdravému životnímu stylu. Co by to ovšem bylo za Vánoce, kdybychom si odříkali cukroví nebo klasickou štědrovečerní večeři? Lze ovšem udělat kompromis a dopřát si vše, co k tomuto svátku patří. I když třeba v jiné, odlehčenější verzi.

Cukroví

Cukroví je pravděpodobně největším lákadlem Vánoc. Během roku se do něj přirozeně nikdo nepouští, a tak je s vánočními svátky spojováno stejně neodmyslitelně jako například zdobení stromečku. Cukroví ale zároveň znamená spoustu bílé mouky a cukru, což už nemá zcela žádoucí efekt na naši hmotnost. Lze ovšem zvolit zdravější variantu a místo bílé mouky péct z mouky celozrnné. Ta má nižší glykemický index a obsahuje vlákninu. V prodejnách zdravé výživy však můžeme najít i mouku sójovou nebo například špaldovou, která je oblíbená pro svou nezaměnitelnou oříškovou chuť. Co se cukru týče, zvolte druhy cukroví, do kterých se přidává sušené ovoce a tím je přirozeně sladké. Je-li použití cukru nezbytné, doporučujeme použít přírodní nerafinovaný cukr.

Jak na štědrovečerní večeři

Rybí polévka, smažené řízky a bramborový salát. To je klasické české menu, které zcela určitě není ideální při redukci hmotnosti. Opět ale můžeme docílit podobného efektu, nahradíme-li pár surovin. Tak například do bramborového salátu není potřeba dávat majonézu, nýbrž bílý jogurt. Lze z něj vynechat i uzeniny, a tak snížit energetickou hodnotu a uchránit se před vyšším příjmem cholesterolu. Rybu nebo řízky lze udělat bez typického trojobalu nebo alespoň dbát na to, aby byl použitý rostlinný olej vhodný na smažení a aby byl dostatečně rozehřátý, ale nepřepaloval se. Po usmažení je poté vhodné odstranit přebytečný tuk vysušením ubrouskem nebo ponořením usmažené potraviny na několik sekund do vroucí vody. Méně kalorickou verzi má i rybí polévka, která spočívá v alternativním způsobu zahuštění. Místo klasické jíšky je možné použít například strouhanou zeleninu.

Pomocník při regulaci hmotnosti

Efektivním způsobem, jak si o Vánocích udržet silnou vůli a nepřejídat se, je i užívání Moringy olejodárné. Jedná se o superpotravinu, která představuje zdroj až 90 živin a 46 antioxidantů. Tělu tak nabízí vše potřebné v dokonalé rovnováze a dodává mu dostatečné množství živin. Proto nás při jejím užívání nehoní mlsná, cítíme se syti a nepotřebujeme přijímat prázdné kalorie. Velmi důležitou složkou v Morinze je také vláknina, která pomáhá čistit střeva a předcházet zácpám. Moringu je možné užívat ve formě prášku, kapslí či flakes a objednat ji lze na webu www.moringamix.cz.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: