Užijte si adventní neděle v Dětenicích

Užijte si adventní neděle v Dětenicích

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nevíte si rady, kde strávit mírumilovné zimní neděle? V tom případě se vydejte do malebného městečka Dětenice, které leží nedaleko Jičína. Právě tam se totiž bude každou prosincovou adventní neděli konat tematicky laděná prohlídka zdejšího zámku.

O Dětenicích

Dětenice nejsou veřejnosti zcela neznámé. Ač se jedná o malé městečko, pravidelně sem váží cestu čeští i zahraniční turisté a milovníci dobrého jídla. Již řadu let se o tuto popularitu totiž stará místní Středověká krčma. Ta vznikla jako první restaurační zařízení svého typu na světě, a i dnes se těší velké návštěvnosti. Proč? Její koncept je trochu, řekněme, unikátní. Když totiž mluvíme o středověku, myslíme to doslova, což ostatně poznáte hned ve chvíli, kdy do krčmy vejdete. Po většinu času jste totiž vyzváni, ať si dřepnete na zadek a neokouníte. Místo elektrického osvětlení tu svítí svíčky a pochodně a místní obsluha se s nikým moc nepáře. Zákazníci jsou tu a tam nazývání holotou, cháskou a vzduchem lítají další peprné výrazy. Štěstí mají sličné dívky, pro které se občas najde lichotka a dost možná i nabídka v krčmě zůstat a místo zaplacení třeba umýt nádobí. Číšníci a servírky si prostředí, jak je vidno, náramně užívají a zákazníci s nimi. Když totiž překonáte prvotní šok, budete mít příležitost ochutnat prvotřídní menu a zažít jedinečnou atmosféru dob středověku.

Málokdo však před příjezdem do Středověké krčmy ví, že tu na něj nečeká jen chutný oběd či večeře. V dětenickém Zámeckém resortu je k vidění i místní pivovar, barokní zámek, zámecký park, originální výstava Dětenické peklo a pro návštěvníky je připravena i možnost ubytování ve Středověkém hotelu nebo hotelu Rustikal. Pravidelně jsou tu navíc pořádány všemožné doprovodné akce. Zmínit můžeme rytířské turnaje, speciální strašidelné prohlídky a v létě se tu navíc pořádá tematický food festival pod širým nebem.

Adventní neděle

Adventní neděle je aktuální událost, kterou si můžete užít každou prosincovou adventní neděli. 4.,11. a 18. prosince bude možné absolvovat romanticky a adventně laděnou prohlídku zámku s vyprávěním o vánočních zvycích a obyčejích, Betlému a Ježíškovi a s možností zakoupení zámeckého vánočního cukroví. Adventní prohlídky se konají vždy od desíti dopoledne do pěti hodin odpoledne a vítání jsou všichni, kteří se chtějí na chvíli zastavit a odpočinout si.

A když už do místního zámku zavítáte, nenechte si ujít pravidelný středověký program v krčmě. Své umění zde předvádí fakír se svým hadem, uvidíte velkolepou ohňovou show či souboj těžkooděnců. Taktéž na vás čekají šermíři, tanečnice, žebráci, kejklíři a především veselá a živelná nálada.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: