Utrácejte odpovědně i na dovolené

Utrácejte odpovědně i na dovolené

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Každý to důvěrně zná. Vrátíte se z dovolené v příjemném rozpoložení, v hlavě spoustu vzpomínek a hezkých zážitků… do té doby, než vás realita vaše bankovního konta snese tvrdě na zem. Přitom jste si tolik věcí ani nepřivezli, tak kam se ty těžce vydělané peníze rozkutálely? Následují většinou měsíce, kdy se musíte usměrňovat a díru v rozpočtu vyplnit. Věřte, že skvělou dovolenou si můžete užít i bez marnotratného vyhazování peněz za zbytečnosti. Co je důležité si ohlídat?

Ach, ten bezstarostný čas dovolených… Vytoužené chvilky volna v zahraničí svádějí k utrácení v duchu „peníze budou a my nebudem“. Výjimečné nejsou dnes ani případy, kdy útraty na dovolené převýší cenu samotného zájezdu. Kam se těžce vydělané koruny ztrácejí? Občerstvení, oblečení, suvenýry a další cetky, to jsou položky, které v konečném součtu mohou nadělat i desetitisíce a zanechat vás napospas s prázdnou peněženkou. Jděte na to chytřeji a předejděte marnivému utrácení několika účinnými opatřeními. Později si budete jen gratulovat!

Omezená hotovost a platby kartou jen minimálně

Nikdy při sobě nenoste větší finanční obnosy. Z hotovosti, kterou jste si směnili na útratu, vždy odeberte přiměřeně podle toho, kam se chystáte, zda na večerní procházku po promenádě nebo třeba na celodenní výlet. Finance si směňujte dopředu a v zahraničí plaťte místní měnou. Mezi vůbec nejméně výhodné způsoby směňování patří výměna českých korun za cizí měnu přímo v místě rekreace v hotelových směnárnách. Na nákupech v obchodě se snažte omezit platby kartou, i když kurs může být v některých případech výhodný. Snadno tak ztratíte přehled o výdajích, které nebudete mít na očích, a po návratu by vás v internetovém bankovnictví čekalo nepříjemné rozčarování.

Nekupujte kýčovité suvenýry

Během dovolené vynakládejte peníze na smysluplné účely, mezi které patří výlety, sportovní a zábavné aktivity nebo cokoliv, co vás nehmotně obohatí. Zapomeňte na kýčovité suvenýry a jiné zbytečnosti, které se prodávají ve všech turistických destinacích na chlup stejné. Předražené tretky beztak nikomu neudělají radost a časem skončí zaprášené na poličce nebo zapomenuté v šuplíku. Kromě zážitků si na památku kupte jednu věc, která je pro danou zemi typická.

Pozor na předražené restaurace

Využijte přátelskosti místních a poptejte se, kam se dá v okolí vyrazit na dobré jídlo a večerní posezení. Vyhněte se restauracím a barům na hlavní turistické promenádě, kde jsou s ohledem na turisty našponované ceny. Místo podniků na turistické trase objevte lokály oblíbené místními, kde za přijatelnou cenu ochutnáte autentické speciality.

Ubytování jinak

Doby, kdy jedinou možností, jak pobýt v zahraničí, byly předražené hotely, jsou dávno tytam. Variabilita ubytování je dnes tak široká, že lze zajistit kompromis mezi potřebnou mírou komfortu a rozumnou cenou. Ve hře jsou penziony, motely, campy, hostely a nové možnosti ubytování přes Airbnb a Couchsurfing.

Nikdy se na dovolenou nezadlužujte

Dovolená by měla být zaslouženým odpočinkem za celý rok práce, nikdy ne stresorem, který vám připomíná, kolik kde dlužíte. Nikdy si pro účely dovolené neberte vysoké půjčky s dlouhou dobou splatnosti. Taková rekreace by vás přišla draho. Pokud postrádáte pár tisíc například na nákup letenek nebo kufrů pro celou rodinu, lepším řešením jsou rychlé půjčky na bázi kontokorentu. Ferratum Bank nabízí flexibilní finanční rezervu Ferratum Credit, s níž můžete čerpat jednorázově či opakovaně až 35 000 Kč. Peníze můžete pohodlně vrátit, kdykoliv chcete.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: