Úskalí pronájmu děsí vlastníky nemovitostí, pomoci může realitní kancelář

Úskalí pronájmu děsí vlastníky nemovitostí, pomoci může realitní kancelář

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ceny pronájmů se ve většině městech vrátily na své původní hodnoty a v některých lokalitách dokonce překonaly svá maxima. I tak je ale o nájemní bydlení stále velký zájem. Jsou na vině vysoké ceny nemovitostí a nedosažitelné hypoteční úvěry? A jak vlastníci nemovitostí zvládají celý proces pronájmu?

 

Že se situace s nájemním bydlení znovu otočí a levné nájmy budou tatam začalo být jasné s prvními předpověďmi zvyšování úrokových sazeb. K tomuto kroku přistoupila již po několikáté Česká národní banka na začátku listopadu tohoto roku a banky zareagovaly poměrně rychle. S drahými hypotékami se tak sen po vlastním bydlení mnohým rozplynul a pozornost se obrátila na nájmy.

 

„Bytů je dlouhodobě málo, to je fakt. Tím ale myslíme byty na prodej, naopak bytů k pronájmu je nyní více, než tomu bylo například před dvěma lety. Jeden z důvodů je třeba i odliv turistů a uvolnění nemovitostí, které sloužily ke krátkodobým pobytům. Mnoho vlastníků muselo na snížení cestovního ruchu reagovat a jednodušší jednoznačně bylo dát na přechodnou dobu byt k dispozici nájemníkům dlouhodobého charakteru,“ říká Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Berounska a Prahy, kde turisti chybí nejvíce.

 

Celá situace nakonec vyústila v levnější nájemné, ne však plošně, a ceny se navíc v nižších hodnotách neudržely moc dlouho. Nyní se zájem o nájemní bydlení opět zvedá a v některých lokalitách se na nájmy ozývají klidně i desítky zájemců. „Záleží hodně na poloze nemovitosti a jejích dispozicích. Nejvyšší zájem je tradičně o byty 2+1 nebo 2+kk. Trendem je poslední roky i bydlení v okrajových lokalitách. Lidé se stahují z center velkých měst a raději volí každodenní dojíždění,“ dodává Kindl.

 

A zatímco může být aktuální vývoj pro vlastníky nemovitostí pozitivní, přináší jim i četné problémy. S vyšším počtem zájemců se zvedá i čas strávený nad komunikací a osobními prohlídkami. „Je nutné počítat s tím, že si s každým je třeba zavolat nebo napsat, následně mu byt ukázat a poté se nějakým způsobem rozhodnout, který zájemce nakonec bude nájemníkem. Ale čím vyšší počet zájemců, tím samozřejmě i vyšší riziko, že majitel nemovitosti vybere špatně,“ vysvětluje Jakub Kindl.

 

I proto se čím dál více lidí obrací na realitní společnosti, které jim pomohou nájemníka najít a následně s ním vyřídí vše potřebné. Například i nájemní smlouvu, která je napsána tak, aby ochránila majitele před případnými neplatiči. „V případě zájmu se staráme i o přepis energií a pokud majitel nechce, nemusí s nájemníky vůbec komunikovat. Byt předáváme my a také kontrolujeme, případně upomínáme placení nájemného. Staráme se jednoduše o vše tak, aby vlastník nemovitosti neměl žádné problémy,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: