Chystáte se prodat nemovitost? Vybrat si správnou realitní kancelář, která vás prodejem provede, není snadné. Přinášíme proto rady a tipy od odborníka přímo z praxe, který vám prozradí, jak rychle, bezpečně a zároveň výhodně vaši nemovitost prodat.
Ať už chcete nemovitost koupit, nebo prodat, na nezkušené při těchto transakcích čeká množství rizik, kvůli nimž mohou utrpět nemalou finanční ztrátu. Proto se po střízlivém posouzení vlastních schopností raději rozhodněte pro služby realitního makléře. Dejte ale pozor, ať nesednete na lep podvodníkům.
„Řada lidí se chce, z pochopitelných důvodů, vyhnout placení za služby zprostředkovatele, protože provizi vnímají jako zbytnou položku bez přidané hodnoty. Zkušený a profesionální realitní makléř však dokáže zajistit rychlejší a výhodnější prodej nemovitosti, dokáže pomoci s papírováním a právně neprůstřelnou dokumentací a poradit si i s nestandardními situacemi. Provize, která se obvykle pohybuje v řádu procent, tak za hladký průběh stojí. Pečlivě zvažte, komu prodej nemovitosti svěříte. V branži se bohužel pohybuje řada přičinlivých fušérů. Zajímejte se o reference a spokojenost klientů, zeptejte se svých přátel a známých na dobré i špatné zkušenosti. Každá zkušenost bývá draze zaplacená,“ říká Vladislava Kindlová, obchodní ředitelka rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se specializuje už přes dvacet pět let na nákup, prodej a správu nemovitostí v Praze, ve středních Čechách a na Berounsku.
Výběru věnujte čas, zjistěte si, jak dlouho společnost na trhu funguje, kolik nemovitostí úspěšně prodala, zda má dobrou pověst a historii bez problémů a kauz, poctivě zveřejňuje výsledky svého hospodaření a reportuje svoji činnosti. Ve výročních zprávách nebo podobných zdrojích zjistíte, jestli realitní kancelář není třeba vez ztrátě, zda má uzavřené pojištění profesní odpovědnosti a má vlastní právníky, kteří se zaměřují na realitní právo.
Pozor na vágnost a vyhýbavost
„Je to standardní proces. Takhle je to pro vás výhodnější, rychlejší a levnější. Ještě se nám nestalo, že jsme se s někým nedohodli. Takto obvykle znějí argumenty, když na vás někdo něco zkouší a potřebuje získat větší důvěru. Nemusí to tak být, ale raději zpozorněte, když podobné věty uslyšíte, zvláště pokud k nim daná osoba nedokáže nabídnout relevantní argumenty či hmatatelné podklady,“ varuje Kindlová z Domov Reality.
Problematické aspekty rezervační smlouvy
„Pohlídejte si také, aby rezervační smlouva byla trojstranná. Často se stává, že ve smlouvě nefiguruje prodávající a je uzavřená mezi vámi a realitní kanceláří. Prodávajícího tak smlouva k ničemu nezavazuje a je nevymahatelná. Smluvní závazek musí být formulován mezi prodávajícím a kupujícím. Realitní kancelář má pouze zprostředkovatelskou roli,“ objasňuje Vladislava Kindlová.