Jak v tradingu omezit stres na minimum

Jak v tradingu omezit stres na minimum

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Stres k obchodování na trzích neoddělitelně patří, a kdo nerad riskuje a je konzervativní typ milující jistoty, ten nejspíše kariéru v tomto oboru neudělá. Přesto existují způsoby, jak stres účinně omezit na nutné minimum a je možné si je natrénovat tak, aby vás při rozhodování neovlivnily. Základním stavebním kamenem pro obchodování s minimem stresu je mít jasně stanovený obchodní plán a strategii, říká finanční analytik ze společnosti XTB Jaroslav Brychta. Ostatní se už uspořádá kolem toho.

Nejčastější zdroje stresu bývají podobné situace – vaše internetové připojení se zasekává a není dostatečně rychlé na to, abyste mohli rozhodně konat, zmeškali jste lukrativní obchodní příležitost nebo jste nestihli nastudovat klíčové fundamenty. Se stresem je nutné se umět vypořádat, jinak vás ovládne, zatmí vám mysl a znemožní vám racionální jednání. Dlouhodobý stres je v neposlední řadě škodlivý pro zdraví. Jak se vymanit z jeho spárů a nenechat ho ovládnout naše rozhodovací procesy?

Umění dát si včas pauzu

Obchody se vám poslední dobou nedaří a vy se o to urputněji snažíte to zlomit a utrpěné ztráty vyrovnat? Někdy je nejlepší řešení umět včas rozpoznat, kdy si dát pauzu, a v pravou chvíli od sledování trhu dočasně odejít. „I tento scénář by měl být pevnou součástí obchodního plánu. Platí to hlavně pro dny, kdy se vám nic nedaří – pak je lepší zaklapnout počítač, jít nekompromisně od toho a věnovat se jiné příjemné činnosti na rozptýlení. Dlouhodobé zkušenosti ukazují, že spíše budete úspěšným traderem, když sem tam nějaký den vynecháte a trhy nebudete sledovat, než když se budete snažit za každou cenu najít ztracenou formu zpět a vykázat ziskové obchody,“ vysvětluje Jaroslav Brychta, hlavní analytik přední brokerské společnosti XTB.

Obchodujte úměrně vašim zkušenostem

I v obchodování platí, že s jídlem roste chuť, a lehce se může stát, že po sérii úspěchů přeceníte vaše schopnosti a pustíte se do něčeho, co vás svou náročností přesahuje. „Doporučuji stanovovat si jasné a realistické cíle, to platí obzvláště pro nováčky. Pokud s obchodováním začínáte, nenechte se zlákat vidinou vysokých zisků, a ze začátku se držte nízkého rizika a menších pozic. To se vám může jedině vyplatit – obchodování nad rámec vašich dosud nabytých schopností vás může lehce zavést k emocionálnímu rozhodování. A právě emoce mohou být pro váš obchodní kapitál fatální,“ radí Brychta.

Pohyb je zdravý, pro tradery obzvlášť

Může se zdát, že jde o obecné a stokrát omílané doporučení, ale něco na tom bude. Pohybová aktivita pomáhá účinně zmírňovat napětí, které trading téměř nerozlučně provází. Pomáhá udržovat tělo uvolněné a odpočaté díky vyplaveným hormonům štěstí. Začleňte do vašeho harmonogramu pravidelné procházky, cvičení nebo jiný libovolný pohyb. Neexistuje jednodušší a efektivnější prevence proti stresu.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: