Topná sezona je u konce. Co můžete udělat, než budou vysoké účty za energie opět na pořadu dne?

Topná sezona je u konce. Co můžete udělat, než budou vysoké účty za energie opět na pořadu dne?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přestože se topná sezona letos pomalu blíží ke svému konci, nelze zapomínat na situaci, jaká aktuálně panuje na energetickém trhu. Za tuto zimu si připlatily stovky tisíc domácností a vyhlídky do budoucna jsou přinejmenším nejasné. Jedno ovšem víme s jistotou, zlevňovat se nebude. Pokud jste si tak během zimní sezony museli sáhnout hluboko do kapes, nečekejte se složenýma rukama. Jednat můžete už nyní.

Opatření do budoucna

Účty za energie jsou během jara a léta obvykle nižší, a přestože mají zákazníci dodavatelů energií nastavené celoroční zálohy, je to většinou až zima, během které vznikají nedoplatky. O to spíše je nyní důležité zaměřit se na to, jaká opatření lze přijmout, aby k nim následující sezonu nedocházelo. Vše začíná u revize stávajícího dodavatele.

Vhodný tarif

Než si budete lámat hlavu s tím, co můžete u sebe doma změnit, podrobte svého dodavatele energií podrobné revizi. Víte například, jaký máte tarif a kolik platíte za elektřinu a za plyn? Podívejte se na poslední vyúčtování a srovnejte uvedené sazby s ostatními dodavateli na trhu. Někdy také stačí jednoduše změnit tarif, ten aktuální nemusí vyhovovat potřebám vaší domácnosti. Prodiskutujte své možnosti s vaším dodavatelem a ověřte si, jaké vám vaše smlouva dává možnost. Možná zjistíte, že se vám vyplatí přejít na jiný ceník.

Změna dodavatele

Další variantou je změna dodavatele. Český energetický průmysl je konkurenční prostředí a ceny energií jsou částečně tvořeny i schopností dodavatelů hospodárně nakupovat energie na burze. Proto si někteří dodavatelé mohou dovolit jít s cenou dolů i v situacích, kdy k tomuto kroku ostatní nepřistoupí. Výhodou dodavatelů je dále i vlastní těžba energií, jako je tomu u českého energetického holdingu LAMA ENERGY GROUP, který si těží vlastní plyn na jižní Moravě. A i když nenarazíte na levnější nabídku, prozkoumejte zákaznickou podporu, kterou dodavatelé nabízí. Zajímat by vás měla předně možnost online zákaznického portálu, případně bonusy pro zákazníky.

Revize spotřebičů

Korunky vám mohou utíkat oknem i kvůli zastaralým spotřebičům. Podrobte revizi například kotel, teď je na to ideální doba. Na začátku topné sezony na to tradičně není čas. Kromě kotle zvažte také, zda by pro vás nebylo jednodušší konečně vyměnit lednici, pračku nebo jiné spotřebiče, které už tzv. melou z posledního. Ty jsou často větší zátěží, než si myslíte, a počáteční investice do nového spotřebiče se vám z finančního hlediska vrátí co nevidět.

Buďte soběstační

Bydlíte-li v rodinném domě, zvažte instalaci fotovoltaického elektrárny. Lze na ni získat i dotaci a zástupci LAMA energy uvádí, že při dnešních cenách energií mohou některé domácnosti dosáhnout návratnosti 5 let. Fotovoltaiky navíc umožňují ukládat nevyužitou elektřinu do bateriového systému, a díky tomu dosáhnete větší energetické soběstačnosti. Nehledě na finance, které v budoucnu ušetříte.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: