Jak správně pečovat o koberce? S trochou vůle a vhodným náčiním to zvládne každý!

Jak správně pečovat o koberce? S trochou vůle a vhodným náčiním to zvládne každý!

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Teplá a měkká textilní krbová předložka se již neodmyslitelně stala součástí téměř každé scenérie romantických filmů, podle které se nechala k nákupu nejen kusového koberce inspirovat nejedna domácnost. S koberci se však setkáváme i v běžných situacích, najdeme je v dětských pokojích nebo obývácích, kde jejich prostřednictvím esteticky doplňujeme celkový vzhled místnosti a navozujeme hřejivý a útulný pocit. Věděli jste však, že je nutné koberce pravidelně čistit a udržovat? Jak na to napoví následující článek.

Koberec je díky svým izolačním a protihlukovým vlastnostem stále hojně využívanou podlahovou krytinou, přestože se o jeho využití šíří řada nepravd spojená s nedostatečnými informacemi. „Poměrně rozšířenou fámou, která mnohdy neoprávněně ubírá koberci na prestiži, jsou jeho údajně nevhodné vlastnosti ve vztahu k údržbě a lidskému zdraví. Koberec je tak považován za krytinu, ve které se drží velké množství prachu, které zhoršuje životní podmínky a zejména pro osoby s alergiemi se vůbec nedoporučuje. Pravdou však je, že koberec je naopak vhodnější pokrývkou než hladké povrchy, kde dochází k mnohem častějšímu víření prachu, které může vést k dýchacím obtížím nejen u osob s alergií,“ upozorňuje Renata Stuchlíková, odbornice na bytové textilie ze společnosti Koberce Trend. „Aby však nedocházelo k usazování prachu hluboko mezi kobercovými vlákny, je základem pro zdravé bydlení v interiéru s kobercovou pokládkou pravidelná a správná údržba,“ dodává Stuchlíková.

Čistící zóna není výsadou pouze komerčních prostor

Obecně platí, že pokud má koberec sloužit po dlouhá léta a zachovat si svou barevnou stálost, je důležité omezit vnos nečistot na minimum. V komerčních objektech jsou čistící zóny instalovány v každém vstupu do budovy a jinak by tomu nemělo být ani v soukromých domácnostech. Čistící zóna by se měla skládat ze tří částí – té venkovní, kdy nám dokonale poslouží rohožka umístěná před vstupními dveřmi, dále vnitřní, kterou představuje předsíň s omyvatelnou podlahou, a třetí dosoušecí, jenž pro své osobní potřeby můžeme chápat jako botník, kam znečištěnou obuv umístíme. Díky této zóně minimalizujeme přenos nečistot na koberec, ovšem i zde musíme počítat s pravidelným úklidem a údržbou.

Údržba koberce nemusí být věda, stačí zvolit vhodný vysavač

Pravidelná údržba představuje nejvhodnější prevenci pro zachování původního vzhledu koberce. Zároveň je důležitým krokem pro zbavování se nahromaděného prachu a tím předcházení případných zdravotních komplikací. Jak na skvrny?

„Mnoho našich zákazníků k nám často přichází s otázkou, jak odstranit konkrétní skvrnu, například od jídla či domácích mazlíčků. Vždy se jim snažím vysvětlit, že každý materiál reaguje jinak, a tudíž neexistuje jeden univerzální přípravek či postup, jehož prostřednictvím by se dala skvrnu odstranit. Vždy je však důležité s čištěním neotálet a zneškodnit skvrnu co nejdříve po jejím vzniku,“ popisuje Stuchlíková. Výběr čistícího přípravku tak neponechávejte náhodě a pořiďte si ho nejlépe společně s nákupem daného koberce. Budete tak mít jistotu, že kupujete přípravek na míru vašemu typu koberce a předejdete tak jeho případnému znehodnocení.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: