Spolehliví nájemníci se stávají raritou, jak je najít?

Spolehliví nájemníci se stávají raritou, jak je najít?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Fakt, že v dnešní době jdou ceny nájemného ve větších městech strmě nahoru, není asi žádnou novinkou. Jelikož se ale zároveň s tím zhoršuje i dostupnost vlastního bydlení, pronájem chtě nechtě volí čím dál více lidí. V hustě obydlených oblastech s dobrou dopravní dostupností a pestrou nabídkou práce tak ale mohou na jednu bytovou jednotku čekat až desítky zájemců a majitelé nemovitostí opravdu mají z čeho vybírat. Je to ale nezbytně dobře?

Nájemníci, kteří byt demolují či neplatí nájemné, totiž nejsou žádnou výjimkou, a naopak se čím dál častěji setkáváme se zkušenostmi nájemců, kteří svěřili svou nemovitost do špatných rukou. S vyšším počtem uchazečů tak přichází zejména starost a hraní si na detektiva. Co ale vlastně může majitel nemovitosti požadovat za informace a jak zvolit nejvhodnější kandidáta? Odpovědí na tuto otázku je obezřetné chování a důkladnost.

O tom, jaký potenciální nájemník je, vám napoví již první telefonát a způsob, jakým s vámi dotyčný na druhé straně komunikuje. I takové maličkosti jako například pozdrav či oslovení vám totiž mohou o druhém prozradit ledacos. Když poté dojde na prohlídku, nebojte se zeptat na to, co vás opravdu zajímá. Má daný člověk stálou práci? Proč se stěhuje ze svého dosavadního bydliště? Nemá exekuce? Kde bydlel dříve a proč se stěhuje? To všechno jsou informace, které byste měli znát a pokud je s vámi někdo nechce sdílet, nemáte důvod se s ním nadále zabývat. V tuto chvíli totiž ještě stále máte převahu. Pro lepší přehled zároveň může sloužit i dotazník, který zájemce na prohlídce vyplní, a vám tak usnadní celý proces později doma. Vřele taktéž doporučujeme zeptat se na reference u dosavadního pronajímatele, což zatím možná není úplně běžná praxe v České republice, vždy se tento krok ale vyplatí. Na prohlídce by z vaší strany zároveň měla zaznít i částka za kauci. O té nesmlouvejte a nikdy ji neodpouštějte, ani ji nerozkládejte na delší období. Není-li zájemce schopný dát tuto sumu dohromady, není to váš problém.

Pokud jste již našli vhodného kandidáta, dejte si záležet na kvalitně sestavěné nájemní smlouvě, jejíž součástí by měl být i předávací protokol shrnující veškeré vybavení pronajímané nemovitosti či stavy jednotlivých měřičů medií. Nestahujte předem napsané smlouvy z internetu a zainvestujte do právníka, který dokáže smlouvu ošetřit tak, abyste měli v případě problémů výhodu. Na podepsání smlouvy nespěchejte a dejte si čas na rozmyšlenou i v případě, že potřebujte nemovitost obsadit co nejdříve. Hledání vhodného nájemníka totiž není otázkou jednoho týdne a bohužel se nejedná o zcela bezbolestný proces. Pokud však již teď víte, že na to nemáte čas ani energii, není nic jednoduššího než tento úkol svěřit profesionálům. I v Čechách se totiž poslední roky úspěšně rozmáhá profesionální správa nemovitostí, která veškeré výše zmíněné úkony řeší za vás.

Nabízí jí například nezávislá realitní společnost Bohemian Estates, která se kromě dlouhodobých a krátkodobých pronájmů specializuje i na službu garantovaného nájmu. Ta je vhodná zejména pro ty, kteří chtějí pravidelně inkasovat nájemné a zároveň se o nic nestarat. Nájemné je totiž vypláceno i v případě, kdy není nemovitost zrovna obsazena. Majitel nemovitosti zároveň nemá žádné starosti s hledáním nových nájemníků, s vymáháním nájemného nebo s přepisem energií. Nespornou výhodou je také to, že po ukončení nájmu společnost garantuje předání nemovitosti zpět v perfektním stavu. Skutečně tak odpadají všechny možné problémy, se kterými se nájemci v České republice potýkají a tento příjem se stává prakticky bezrizikovým.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: