Současným trendem je BIO kosmetika, z čeho se vyrábí?

Současným trendem je BIO kosmetika, z čeho se vyrábí?

vloženo do: KRÁSA | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

BIO kosmetika se čím dál tím více vkrádá do diskuzí žen i mužů. Z čeho se vyrábí, je opravdu lepší než kosmetika chemická a jak vlastně takovou přírodní kosmetiku poznáme?

Před několika lety zažila Česká republika boom BIO potravin. Lidé si postupně začali uvědomovat, že návrat k přírodě prospívá nejen jim samým, ale zároveň i ekologii, která má díky nešetrnému hospodaření, znečišťování vody, užívání pesticidů a dalších způsobů produkce za následek nevyslovitelně zhoršenou kvalitu životního prostředí.  Od pro společnost dříve poměrně nových a cenově hůře dostupných BIO potravin jsme ušli již dlouhou cestu a nyní jsou k sehnání nejen potraviny, nápoje, květiny, ale například i BIO kosmetika. Kosmetika, která využívá zdrojů přírody, minimalizuje užití chemických látek a bojuje proti testování na zvířatech. V čem přesně toto označení spočívá?

Hlavní rozdíly: BIO-NeBIO

BIO kosmetiku je v prvé řadě nutné odlišovat i od kosmetiky přírodní. V přírodní kosmetice nalezneme pouze přírodní suroviny z rostlin nebo minerálů, je zakázáno používání ropných derivátů, syntetických barviv, chemických parfemací a konzervantů. Kdežto BIO kosmetiku chápeme daleko přísněji. O tom, jak moc je kosmetika BIO a jaké ingredience pocházející z ekologického zemědělství či certifikovaných volných sběrů obsahuje, se dozvíme podle toho, jaký certifikát jí byl udělen. Mezi nejznámější certifikáty patří například FCS, VEGAN či ECOCERT.

BIO kosmetika nevyvolává alergická reakce, podráždění pleti a je zdraví nezávadná. Ropné oleje jsou nahrazeny oleji rostlinnými, parabeny a formoly zastupuje alkohol, oleje a kyselina hydrooxyoctová a umělá barviva jsou nahrazena karamelem a chlorofylem. Zásadním rozdílem, který bychom však měli vnímat, je minimální zátěž pro ekologii, čerpání darů přírody a drasticky nižší procento chemicky upravovaných výrobků v našem každodenním životě.

Kde BIO kosmetiku seženeme?

Díky rychle rostoucímu povědomí společnosti o užitku BIO kosmetiky a tím pádem zvýšené poptávce je BIO kosmetika k sehnání prakticky všude, od online obchodů přes drogerie až po lékárny. „Co se týče vlasových produktů a produktů na tělo a pleť, nakupuji výhradně od dodavatele Brazil Products, který využívá plodů a bylin pocházejících z Jižní Ameriky.“, uvádí studentka z Brna Adéla Tinhoferová. Brazil Products disponují výše zmíněnými certifikáty a mezi použité suroviny patří například amazonský bílý jíl, arganový olej, para ořechy či olej ze semen buriti, která jsou jedním z nejbohatších zdrojů beta-karotenu.

Negativa

Co se týče negativních stránek užívání BIO kosmetiky, mezi lidmi se často mluví o poměrně vyšší ceně než u kosmetiky běžně dostupné například v supermarketech. Většina z nás však často opomíjí fakt, že zpracování přírodních surovin a přísná kontrola vyžaduje více péče, a ta se musí zákonitě odrazit na ceně. Avšak ani ta, vezmeme-li v potaz poměr ceny a kvality, není o tolik vyšší, o kolik se nám zdá. Kromě toho, dá se vůbec vypočítat cena zdraví? Je na každém z nás, jakou cestu si zvolíme. Ovšem změnit svůj dosavadní životní styl a vybrat si ekologičtější cestu, na to není nikdy pozdě.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: