Snižujeme výdaje za energie: Jaké jsou nejčastější mýty, které přijdou draho?

Snižujeme výdaje za energie: Jaké jsou nejčastější mýty, které přijdou draho?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Některé každodenní zvyky v domácnosti vás mohou přijít draho. Jaké jsou nejčastější mýty o elektřině nebo vytápění? Neplaťte tisíce korun ročně navíc a zjistěte, jak můžete snadno snížit výdaje za energie.  

Solární panely se v Česku nevyplatí

Lidé často věří tomu, že solární panely vyrábí elektřinu jen ve chvíli, kdy svítí slunce. To však není pravda. Kvalitním solárním panelům stačí běžné denní světlo a elektřinu vyrábí dokonce i v zimě. „Nejdůležitější je správná orientace ke světovým stranám a také jejich sklon. Fotovoltaikou můžete pokrýt klidně až 80 % spotřeby celé domácnosti,“ říká energetický expert Jakub Tobiáš z LAMA ENERGY GROUP.

Zapojená nabíječka, která nenabíjí, nežere

I když k nabíječce zrovna není připojený žádný telefon nebo jiné zařízení, i tak stále využívá malé množství elektřiny. Jedna nabíječka by asi nepředstavovala žádný problém. Pokud jich však máte po domácnosti zapojených více, ročně vás to může stát klidně i několik set korun navíc.

Topení je levnější zapínat a vypínat, než snížit

„Pokud budete v domácnosti udržovat konstantní teplotu i během vaší nepřítomnosti, spotřebujete méně energie, než kdybyste topení zcela vypínali a poté se snažili chladnou místnost vytopit. Základem je dobře nastavený termostat,“ uvádí na pravou míru tento mýtus Jakub Tobiáš.

Mytí nádobí je úspornější ve dřezu

To platilo možná dříve. Moderní úsporné myčky však spotřebují kolem 10 litrů vody, zatímco mytím nádobí ve dřezu spotřebujete klidně i 25 litrů vody. I ve dřezu můžete mýt nádobí úsporně, například napuštěním dřezu a omýváním špinavého nádobí v jedné vodě. Tento postup však praktikuje málokdo a ve většině případech se opravdu vyplatí pustit myčku. „Důležité je samozřejmě i to, abyste myčku nepouštěli, když není zcela naplněna,“ doplňuje Tobiáš z LAMA ENERGY GROUP.

Spořič obrazovky na počítači šetří energii

Ano, spořič obrazovky energii šetří, ale stále ji odebírá. Počítač proto nenechávejte zapnutý, když ho nevyužíváte. Naučte se ho vypínat. Jednak tím ušetříte a jednak tím zajistíte správnou a pravidelnou instalaci všech potřebných aktualizací.

Ohřívání v mikrovlnné troubě je drahé

Až 1500 Kč ročně můžete ušetřit, když budete ohřívat jídlo v mikrovlnné troubě místo na sporáku. Ohřívání jídla v mikrovlnné troubě spotřebovává o polovinu méně energie než při použití sporáku či trouby. „Když už ohříváte jídlo na sporáku, pamatujte na to, že záleží na velikosti plotýnky. Pánev nebo hrnec dávejte na tu plotýnku, která rozměrově nejvíce odpovídá velikosti nádoby,“ dodává na závěr Jakub Tobiáš.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: