Silikony ve vlasové kosmetice: Jsou opravdu tak škodlivé?

Silikony ve vlasové kosmetice: Jsou opravdu tak škodlivé?

vloženo do: KRÁSA | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Diskuze nad škodlivostí vlasových přípravků s obsahem silikonů připomíná novodobý hon na čarodějnice. Mezi jejich hlavní odpůrce patří zastánci zdravého životního stylu, kritické hlasy se ozývají i z řad odborníků a profesionálních kadeřníků. Jsou látky známé pod obecným názvem silikony opravdu tak škodlivé a na vlasech páchají jen zlo? Do jaké míry se jedná o marketingový tah některých společností, které hledají způsob pro zvýšení prodeje svých výrobků?

Silikony jsou neutrální chemické látky a jsou pokožkou velmi dobře snášeny, proto je najdeme v mnoha běžných materiálech, s nimiž denně přicházíme do styku. Kosmetika, včetně té vlasové, není výjimkou. Vůči použití silikonů ve vlasových produktech se v posledních letech vymezují především příznivci přírodního BIO stylu života s argumentem, že jakákoli chemie, silikony nevyjímaje, je pro vlas nepřirozená a představuje pro něj ohromnou zátěž. Co jsou vlastně silikony zač a jakou mají funkci?

Co jsou silikony?

Pod souhrnným názvem silikony se ukrývá velká skupina chemických sloučenin, které se od sebe liší kvalitou, rozdílnou funkcí i využitím. V kosmetickém průmyslu se nejčastěji používají dva základní druhy: molekuly s kulatou strukturou a molekuly s řetězcovou strukturou. Kruhové silikony se rychle odpařují, a proto se nejčastěji používají jako nosiče jiných látek, zatímco ty řetězcové mají široké spektrum využití v závislosti na délce řetězce. Ve složení šamponů a kondicionérů se vyskytují pod názvem dimethicone nebo končí příponou -methicone, -siloxane, -silicate nebo -silane. Základní funkcí je vlas uhladit, dodat mu lesk a hebkost a usnadnit rozčesávání.

Silikony ve vlasových přípravcích mají i výhody

Silikony uhlazují kutikulu vlasového vlákna a tím, že vlas „obalí“, mají celou řadu výhod. Díky tomu ochraňují vlas před teplem při fénování a žehlení, omezují krepatění, uzamykají vlhkost ve vlasu, čímž napomáhají udržovat dostatečnou hydrataci, chrání vlasy před chemickým poškozením při barvení, dodávají lesk a hebkost a usnadňují rozčesávání.

„Potíž zpravidla nebývá v samotných silikonech, ale spíše v tom, jak moc znáte potřeby vašich vlasů a umíte jim vyjít vstříc. Výrobky s obsahem silikonů prokážou vynikající službu vlasům velmi hustým, suchým, nepoddajným a zničeným, protože vytvoří kolem vlasu neprostupnou bariéru chránící před dalším poškozením, zanechají je jemné na dotek, uhlazené a lesklé. Naopak pro vlasy, které jsou jemné, řídké, mají tendenci plihnout a rychle se mastí, mohou být tytéž přípravky nevhodné a zbytečně zatěžující,“ vysvětluje Monika Plachá, vlasová expertka z kadeřnické vlasové kosmetiky Nouvelle. Pokud máte vlasy poškozené, ale zároveň jemné, poohlédněte se po intenzivně regenerační péči, která vlas jemně čistí bez zbytečného zatížení. Vhodná je řada Double Effect s obsahem keratinu a výživných proteinů.

Na vině bývá také neodborné zacházení. Chybou je používání přípravků se silikony v několika vrstvách, od šamponu přes kondicionér až po závěrečnou masku, což může vést k zatížení a plihnutí. Kondicionéry a masky by také neměly přijít do styku s vlasovou pokožkou, jsou určeny pouze pro aplikaci do délek.

Při výběru vlasových přípravků se vždy spíše než aktuálním trendem řiďte tím, co vaše vlasy skutečně potřebují a co jim prospívá. Ponechte si zdravý úsudek, a pokud máte s vlasovou kosmetikou obsahující silikony dobrou zkušenost, není důvod ji měnit jen proto, že určitá skupina lidí hlásá jejich nevhodnost.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: