Jak si vytvořit investiční portfolio

Jak si vytvořit investiční portfolio

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přemýšlíte nad tím, že vstoupíte do světa tradingu? A už víte, na jaké investice se budete zaměřovat? V této otázce byste měli mít jasno už od samého začátku. Je to totiž právě vaše investiční portfolio, které se z velké části podepíše na tom, jak moc budete v tradingu úspěšní. Jak si ho ale vytvořit a co od něj máte očekávat?

Investiční portfolio by mělo v důsledku hlavně obstát, a to v jakémkoli tržním prostředí. Jak lze ale obstát v takovém rizikovém prostředí, jakým jsou právě trhy? Odpověď na tuto otázku je zdánlivě jednoduchá. Stačí nevsázet vše na jednu kartu. „Pravda je taková, že prakticky neexistuje univerzální návod na ideální a bezrizikové portfolio. Kdyby tomu tak bylo, postrádal by svět obchodu z velké části svůj význam. Je proto nutné si být vědom toho, že jde vždy o osobní preference a na tvorbě portfolia se podepisuje i aktuální situace, momentální možnosti a okolnosti. Existuje ale jeden předpoklad pro úspěch, a tím je dostatečná diverzifikace,“ říká hlavní analytik brokerské společnosti XTB Jaroslav Brychta.

To znamená, že je nutné portfolio poskládat tak, aby případná ekonomická krize měla jen minimální dopad na celkovou výnosnost. Jak tedy ale postupovat? Diverzifikovat své portfolio lze několika způsoby. „Nejčastěji se setkáváme s diverzifikací do různých aktiv. To v praxi znamená, že část investic leží například v akciích, část v kryptoměnách a část v dluhopisech. Je ale možné kombinovat i další investice jako třeba do zlata. Tento způsob je určitě bezpečnější investiční cestou, za mě je tato diverzifikace avšak nedostatečná,“ doplňuje Brychta.

Dle něj je vhodné aplikovat ještě sekundární diverzifikační strategii, a tou je diverzifikace do různých částí světa. „Umístíme-li například část akcií do podniků západní Evropy, část do amerických společností, část do Ruska a část do společností v zemích, jako je Čína nebo Indie, můžeme si být jisti tím, že jsme udělali skoro maximum. Tímto způsobem, pokud se jedna země nebo celá část světa dostane do recese, akcie z ostatních částí světa tuto ztrátu vyrovnají,“ doplňuje Jaroslav Brychta.

V neposlední řadě se poté nabízí i diverzifikace do různých odvětví, což se ukázalo být užitečné například během loňského roku, kdy trhy otřásla pandemie onemocnění COVID-19. V tomto případě je však nutné určit, co je v dnešní době vlastně stabilní a bezrizikové odvětví a co naopak odvětví rizikové, které má však daleko vyšší výnosnost. „V této otázce je velmi těžké radit a jednoznačně určit bezproblémové odvětví. O to více to platí nyní, když vidíme, jak se probíhající pandemie dotýká prakticky celé ekonomiky. Když ale teď víme to, co víme, lze s trochou nadsázky určit, která odvětví mají i z dlouhodobého hlediska potenciál. Jedná se samozřejmě o energetiku, tabákový průmysl a zdravotnický a farmaceutický průmysl,“ říká Brychta.

Ten ale zároveň dodává, že diverzifikace portfolia není to jediné pravidlo, kterého bychom se měli držet. „Stejně důležité jako diverzifikace je i jasně daná strategie. Tzn., že musíme dopředu vědět, jak budeme postupovat. Nelze jen někam uložit peníze a pak s nimi náhodně manipulovat bez předem daných pravidel. Správná strategie, která povede k dlouhodobému zisku a která v sobě bude skrývat akceptovatelné riziko, je polovinou úspěchu. Je tak důležité základní strategie už na počátku ovládat. Začít můžete třeba naší analýzou TOP 10 akcií pro rok 2021, která je zcela zdarma – stačí vyplnit jednoduchý formulář,“ uzavírá Brychta za společnost XTB.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: