Jak si stojí nemovitosti v porovnání s ostatními investicemi?

Jak si stojí nemovitosti v porovnání s ostatními investicemi?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Reality znamenají jistotu v porovnání s ostatními investicemi, jako jsou dluhopisy, zlato a komodity. Pokud chcete vlastnit něco hmatatelného s reálnou hodnotou, investiční byt je to pravé řešení. Nákupem nemovitosti však laik riskuje řadu nepříjemností i zásadní finanční ztráty. Jaká hrozí rizika?

Jak nejlépe zhodnotit našetřené peníze, na jakou komoditu si vsadit, aby mi přinesla dlouhodobý výnos? To jsou nejčastější úvahy Čechů nad investicemi. „Po letech totalitního režimu, který před osobním vlastnictvím prosazovala kolektivní, začalo mnoho Čechů projevovat přání vlastnit něco opravdového a hmatatelného. Velkou jistotu znamenají z hlediska dlouhodobé investice nemovitosti. Jejich ceny sice mohou na realitním trhu dočasně klesnout, ale dlouhodobě neproděláte, protože ceny bytů rostou i do budoucna. Co si koupíte dnes, to se v následujících letech bezpochyby zhodnotí,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates, která se zabývá vyhledáváním, správou a prodejem realit na českém trhu i v zahraničí.

Dvojí zhodnocení, nízké riziko a likvidita

Nemovitost časem získává na hodnotě, na rozdíl od peněz uložených na účtu, kde podléhají inflaci a na hodnotě ztrácejí. Kromě rostoucí hodnoty nemovitosti vám investiční nemovitost také generuje pravidelný příjem z pronájmu. Vložené prostředky tedy zhodnotíte hned dvakrát. Pokud srovnáme výnosnost investic do nemovitosti s ostatními metodami, můžeme ročně dosáhnout zhodnocení až 9,7 %, zatímco u spořicích účtů je to průměrně 0,2 % a u penzijního připojištění 1,5 %. Na internetu jsou také dostupné různé kalkulačky pro začínající investory do nemovitostí, kteří zvažují vyhledání a správu investičního bytu. Po zadání základních údajů zjistíte, kolik vám investiční byt vydělá.

Faktem je, že investici do nemovitosti označují i zkušení manažeři a finanční poradci dlouhodobě za jednu z nejlepších cest, jak zhodnotit svoje peníze. Co se vlastně skrývá pod pojmem výnosnost? „Výnos z investice je v zásadě poměr mezi vloženými finančními prostředky z vlastních zdrojů a získaným příjmem, který lze realizovat při prodeji nemovitosti nebo dlouhodobě díky měsíčnímu nájmu,“ vysvětluje David Novotný.

Rizika koupě domu nebo bytu

Při vytipování a koupi nemovitosti existují dvě hlavní rizika, která vás mohou stát drahocenný čas, nervy a v tom nejhorším případě i značnou část nastřádaných prostředků. „Jedním z hlavních rizik, pokud pro nákup nemovitosti poptáte běžnou realitní kancelář, je střet zájmů na straně makléře. Motivací makléře běžné realitní kanceláře je co nejrychleji dosáhnout provize z uzavřeného obchodu. Není tedy v jeho zájmu ukazovat negativní stránky obchodované nemovitosti a upozorňovat na případné technické či právní vady. Kupující pak často čelí výrazně nevýhodným podmínkám,“ upozorňuje David Novotný z Bohemian Estates.

Druhým rizikem je nedostupnost nejlepších nabídek. Na dnešním trhu převládá poptávka nad nabídkou, proto je klíčové dostat se k nejlepším nabídkám včas. Nezávislé realitní společnosti dělají monitoring nepřetržitě, a proto vám vybrané nabídky mohou odeslat hned po jejich zveřejnění.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: