Na co si dát pozor u zákonného pojištění vozidla neboli povinného ručení

Na co si dát pozor u zákonného pojištění vozidla neboli povinného ručení

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zákonné pojištění auta neboli povinné ručení vás nekryje ve všech případech. Pojišťovna po vás může vymáhat to, co třetí straně zaplatila za vámi způsobenou škodu v zákonem definovaných případech. Jaké to jsou? Kdo je připraven, nebývá nemile překvapen.

Zákonné pojištění vozidel je povinné pojištění automobilu, které musí mít každý majitel auta. Je to pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla jiné osobě, a to na zdraví, životě, majetku nebo škodu ve formě ušlého zisku. Toto zákonné pojištění je u nás známé jako povinné ručení. „Povinnost pojištění automobilu u nás stanovuje zákon č. 168/1999. Jediná vozidla, která nemusí mít sjednána pojištění vozidla, jsou vozidla integrovaného záchranného systému a některá vozidla provozovaná státem. Například pro zajímavost do této skupiny spadají vozidla Bezpečnostní informační služby,“ vysvětluje odborník na pojištění z online srovnávače nabídek pojištění Klik.cz Aleš Rothbarth.

Na co si dát pozor u pojištění auta

Pojištění auta vás nekryje ve všech případech. Pojišťovna po vás může vymáhat to, co třetí straně zaplatila za vámi způsobenou škodu v zákonem definovaných případech. Jaké případy sem patří, na to jsme se zeptali odborníka Aleše Rothbartha. „Nabouráte-li někoho pod vlivem alkoholu, tak vám nejen odeberou řidičský průkaz, ale navíc po vás pojišťovna může vymáhat i uhrazení škody – nepomůže vám ani povinné pojištění auta. To stejné platí pro případ, kdy necháte řídit osobu pod vlivem alkoholu. Pojišťovna za vás nemusí dle zákona uhradit škodu ani v případě, že řídíte bez řidičského průkazu nebo z místa nehody utečete. I v těchto situacích vám povinné ručení nebude nic platné.“

Co vám hrozí v případě, že nemáte sjednané zákonné pojištění auta

Nemáte-li sjednané zákonné pojištění vozidel a provozujete nebo vlastníte vozidlo, hrozí vám pokuta až do výše tři tisíce korun za nepředložení zelené karty při jízdě motorovým vozidlem. V případě, že povinné ručení nemáte vůbec, hrozí vám pokuta až čtyřicet tisíc korun od správního orgánu za ponecháni či provozování vozidla bez povinného pojištění automobilu.

„Pamatujte také, že povinné pojištění automobilu nekryje škody na vašem vozidle. K tomu potřebujete havarijní pojištění. Pro komplexní ochranu tak vždy doporučujeme se k povinnému ručení připojistit,“ radí Aleš Rothbarth z Klik.cz. Jak povinné ručení, tak havarijní pojištění dnes už můžete jednoduše a pohodlně uzavřít z pohodlí domova, stačí si otevřít internetový srovnávač a zjistit, kde nabízejí nejvýhodnější podmínky.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: