Kdo šetří, má za tři aneb jak ulevit peněžence od zbytečných výdajů

Kdo šetří, má za tři aneb jak ulevit peněžence od zbytečných výdajů

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

S měsíčním rozpočtem bojuje téměř každá domácnost. Držet v rovnováze příjmy s výdaji bývá často náročné, proto je třeba hledat rezervy a postarat se o to, aby nebylo s penězi zbytečně plýtváno. Jak snížit náklady na domácnost a zároveň si zachovat svůj životní standard?

Nerozumné zacházení s penězi stále představuje pro české rodiny jeden z největších problémů při zajišťování chodu domácnosti. Způsobuje výkyvy v rodinném rozpočtu a následný nedostatek peněz. Přitom efektivní hospodaření s vydělanými prostředky, schopnost ušetřit a nakládat s úsporami účelně patří mezi klíčové kompetence finanční gramotnosti. Jak se naučit správně šetřit?

Ušetřete tam, kde by vás to nenapadlo

Když se řekne věta „je třeba začít šetřit“, většině z nás se vybaví taková úsporná opatření, jako je například vaření doma namísto návštěv restaurací, kupování oblečení, až když doslouží, a odpustit si výstřelky pro radost. Tak vypadá běžný způsob šetření většiny Čechů, zatímco režijní náklady na domácnost v podobě energií, různých pojištění a poplatků za služby vnímáme jako nutné zlo, které zatěžuje rodinný rozpočet. Přesně na těchto položkách se však dají ušetřit významné peníze.

Za energie můžete výdaje snížit pomocí řady drobných opatření. Patří mezi ně například vytahování všech spotřebičů včetně nabíječek a baterií ze zásuvky, praní na nízké teploty s využitím šetrných programů, snížit plýtvání tekoucí vody například při mytí nádobí nebo čištění zubů a používání pokliček při vaření – tím lze ušetřit až 30 % energie. Naučte se zhasínat v místnostech, kde nepobýváte, zbytečně nesplachujte, namísto dlouhých koupelí si dávejte krátkou sprchu a investujte do kvalitních spotřebičů, které vám pomohou šetřit náklady. Platby za elektřinu a plyn patří k největším položkám v domácích financích, vyplatí se proto také podrobit své dodavatele analýze a porovnat jejich nabídku s jinými na trhu. Dříve existoval jen jeden poskytovatel s monopolním postavením, dnes se už trh rozrůznil a přibyla konkurence, která má často výhodnější cenové podmínky než zavedené firmy.

Tradiční lokální dodavatel s vlastní těžební infrastrukturou

Větší množství firem na energetickém trhu znamená větší cenovou variabilitu. To znamená, že běžný uživatel může ušetřit nemalé peníze, když vymění dražšího poskytovatele za levnějšího. Průměrná česká domácnost tak může ušetřit až deset tisíc korun ročně, proto se vyplatí mít dobrý přehled o cenách elektřiny na trhu a včas vyměnit dodavatele. LAMA energy je ryze česká tradiční společnost se silným ekonomickým zázemím a hlavně vlastní těžební infrastrukturou. Díky tomu dokáže zákazníkům nabídnout pomocnou ruku v podobě férové nabídky tarifů. Vzhledem k tomu, že je LAMA energy součástí skupiny LAMA ENERGY GROUP, do jejíhož portfolia patří i těžební vrty ropy a zemního plynu na jižní Moravě, můžou se zákazníci spolehnout na stabilitu a spolehlivost tohoto tradičního českého dodavatele energií.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: