Senioři k moři? Letní měsíce přinášejí i vážná rizika

Senioři k moři? Letní měsíce přinášejí i vážná rizika

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Senioři na dovolené u moře – žhavé téma těchto dní. Přímořské klima a poležení na pláži jsou ale jen jednou stránkou věci. Strávit nejteplejší část roku v zemích na jih od Česka s sebou nese pro seniory také vážná rizika. Víte o nich?

Senioři jsou pro cestovní kanceláře i hoteliéry stále žádanější skupinou. Navzdory zažitým představám si drtivá většina českých penzistů může dovolit alespoň jeden zájezd k moři ročně, podle některých cestovek dokonce dobrá polovina seniorských klientů cestuje za sluncem dvakrát do roka. Ti, kteří se tam vydávají v hlavní sezóně, si však často neuvědomují rizika, která s sebou nese cestování v letních vedrech a pobyt v oblastech, kde teplota vzduchu běžně překračuje čtyřicet stupňů ve stínu. „Senioři, kteří jsou vystaveni vysokým venkovním teplotám, jsou ohroženi především tepelným úžehem a slunečním úžehem,“ říká MUDr. Zdeněk Záboj, přednosta Oddělení geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc. První typ úžehu nastává vlivem celkového přehřátí organismu, zatímco druhý typ je přehřátí slunečním zářením – například na nekrytou část hlavy.

Chraňte se před prudkým sluncem. Hodně pijte, radí lékař

Při celkovém přehřátí organismu selhávají termoregulační mechanismy a produkce tepla je vyšší než jeho výdej. Typickými projevy jsou bolesti hlavy, závratě, zrychlené dýchání, někdy mohou nastat i křeče končetin a celého těla, zrychlený puls, pokles krevního tlaku, ztráta minerálů, dehydratace, zmatenost a poruchy vědomí,“ vysvětluje Zdeněk Záboj. Prevencí je dostatek tekutin, zamezení dlouhodobému pobytu na slunci, omezení fyzické aktivity, pokrývka hlavy a vhodné oblečení. Sluneční úžeh se zase projevuje krutými bolestmi hlavy, zvracením, někdy i křečemi. Léčba je pak zaměřena na pozvolné ochlazování. „Nedoporučuje se uložení do studené lázně, lepší je sprchování vlažnou vodou,“ radí geriatr. Stejně jako u tepelného úžehu je ale hlavní prevence: předcházet dlouhodobému pobytu na slunci, vhodné oblečení a pokrývka hlavy, dodržování pitného režimu. Je nutno si také uvědomit, že senioři ve vyšším věku často trpívají více nemocemi najednou, a právě jim by měl být program dovolené vždy přizpůsoben. Vždy je nutno dbát na dostatek odpočinku, dodržování režimu, diet apod.

Ideální doba: mimo hlavní sezónu

Uvedená rizika určitě neznamenají, že by si měli senioři moře a slunce odepírat. Vždyť přímořské klima, mořská voda i sluneční paprsky mají blahodárný vliv na lidský organismus v jakémkoli věku. Nehledě na gastronomii, která je v přímořských letoviscích většinou bohatá na ryby, mořské plody, zeleninu a ovoce. Cestovní kanceláře dnes naštěstí nabízejí zájezdy k moři po celý rok. „Září a říjen jsou podle našich klientů optimální pro pobyt seniorů u moře, nejvíce dovolených prodáváme tradičně právě v těchto měsících,“ říká Tomáš Hubka z cestovní kanceláře Delfín travel, která se na zájezdy pro seniory specializuje. Na jaře pak patří k nejoblíbenějším měsícům duben a květen. Mezi českými seniory se největší oblibě tradičně těší Středomoří. Vede Španělsko, stále oblíbenější je Sicílie. „Senioři, kteří letí k moři až na podzim, oceňují příjemně teplé počasí, klidné destinace místo hektických letovisek, a také možnost poznávání památek a přírodních krás. To by ve čtyřicetistupňových vedrech v hlavní sezóně nebylo možné,“ vysvětluje Tomáš Hubka z Delfín travel.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: