Jak se nezabít sezením

Jak se nezabít sezením

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Opakovanými nebo trvalými bolestmi zad během života trpí podle statistik více než 80 % dospělé  populace. A přestože příčin může být hned několik, jednou z těch hlavních je dlouhodobé sezení. Proto si zaměstnání v kanceláři vysloužilo titul nejnebezpečnější práce na světě. Následkem totiž nemusí být jen samotné bolesti zad, ale i bolesti krční páteře, hlavy či nemoci oběhové soustavy a nadměrné ukládání tuku. Jak ale těmto problémům předejít?

Správné sezení

Když už v práci sedíte více než 5 hodin denně, je nutné, abyste alespoň seděli správně a pokud možno neměli úplně tu nejhorší kancelářskou židli. Židle totiž není zase tak úplně důležitá jako samotný sed. Můžete mít sebelepší ergonomickou židli podle posledních trendů, ale pokud na ní sedíte nesprávně, třeba s nohou přes nohu, koledujete si o nemalé problémy se zády. Jak by měl sed tedy vypadat? Kolena by měla svírat minimálně úhel 90 stupňů, čehož lze dosáhnout správně nastavenou výškou sedáku vůči výšce stolu. Pánev by měla být o něco výše než kolena, ideálně vodorovně se zemí. Nesmíte však zapomenout ani na narovnaný hrudník a lopatky by měly směřovat dozadu a dolů. Uvidíte, jak se najednou začne lépe dýchat. Důležité je také mít uvolněná ramena, ruce lehce položené na podložce ke klávesnici a do monitoru se dívat rovnou před sebe s hlavou plně narovnanou.

Dlouhodobé sezení na židli je vhodné střídat např. s balančním míčem, který vám při sedu aktivuje hluboké vnitřní svaly a svaly celého trupu. Člověk nesedí strnule, naopak nenásilně posiluje svalstvo a uvolňuje jej.  Minimálně jednou za hodinu vstaňte, protáhněte se, zkuste se místo výtahu proběhnout po schodech, vyměnit eskalátory za obyčejné schody.

Pravidelné cvičení je na místě

Zkrátka pokud se dostatečně nehýbete, ubližujete si. A ne zrovna málo. Zvolte jakoukoliv činnost, vězte, že při správně zvoleném zatížení děláte něco pro svoje zdraví, a že jste schopni právě s takovým přístupem zkvalitnit svoje zdraví a zvýšit kvalitu života. Pokud však přistupujete ke svému zdraví zodpovědněji, chcete zvýšit kondici a mít jistotu, že se hýbete správně, můžete navštívit odborníky, kteří vám s ohledem na váš zdravotní stav a fyzičku doporučí ideální pohybový plán či pokud budou vhodné, rehabilitace.

Sportovně zdravotní centrum TEIT Fitlab propojuje fyzioterapii s moderními tréninkovými programy. Naučíte se, jak dělat základní lidské pohyby co nejefektivněji a zejména tak, abyste neohrožovali své zdraví. Budete ve skvělé formě, posílíte celý svalový aparát a najdete nové přátele.

TEIT Fitlab sídlí v Praze 4, Vyskočilově ulici, je otevřeno každý všední den, je však možné si domluvit individuální nezávaznou konzultaci nebo termín vstupní diagnostiky, na jejímž základě je stanovena optimální terapie nebo tréninkový plán.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: